Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Chrome Adres Satırını Alta Almak

Android dünyasına özel geliştirilen Chrome mobil sürümünün beğeni kazanan yanlarından biri kolay biçimde özelleştirilebilmesi ve ek ayarlar sunması. Bunun için chrome://flags adresine girmeniz yeterli. Bazı deneysel özellikler ilk olarak buraya ekleniyor ve doğrulandıktan sonra kullanıma giriyor.

Android: Chrome Adres Satırını Alta Almak

Bu seçeneklerden yararlanarak Chrome ile gelen ve üstte görünen adres satırını iOS ile gelen Safari gibi alta almak bile mümkün. Bu alanı alta taşımak konfor dışında ek bir avantaj sağlamıyor. Telefon geniş ekrana sahipse elinizi fazla zorlamadan kolayca bu alana erişebilirsiniz. Hiç bir neden olmasa bile farklı bir internet gezintisi deneyimi için denemek bile isteyebilirsiniz.

Chrome Uygulamasında Flags Menüsü

Flags ayarları Chrome’un diğer sürümlerinde de gizli bir ayar menüsü açma olanağı veriyor. Google Chrome uygulamasını açın ve adres satırına chrome://flags yazıp Enter tuşuna basın.

screenshot.1506857564

Bu sayfada yer alan ayarların sadece uzmanlara göre ve deneme amaçlı olduğu söyleniyor yani emin değilseniz değiştirmeyin ya da değiştirdikten sonra ters teperse geri alın. Aynı zamanda asla aynı anda birden çok ayar değiştirmeyin ki sorun olursa hangisi olduğunu bulabilesiniz.

screenshot.1506857707

Ardından sayda içinde arama yapmak için sağ üstteki üç noktalı menüye tıklayın ve sayfada arama başlatıp home kelimesini girin. “Chrome Home” satırını bulup aktifleştirmeniz gerekiyor yani Enabled olacak. Ardından altta yeniden başlatma isteyen mavi buton gelecek. Buna tıklayın ve bekleyin. Artık adres satırı altta gelecek. Adres satırında üste sürükleyip sık kullanılan siteler listesini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?