Kategoriler
Rehberler

Android ve iPhone: Ses Tuşlarını Devre Dışı Bırakmak

Android‘li akıllı telefon ve iPhone‘larda ses tuşlarını devre dışı bırakmak için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Akıllı telefonunuzu çocuğunuza verirken onun sağlığını düşünerek cihazın ses seviyesini limitlemek isteyebilir ve bu amaçla ses tuşlarını devre dışı bırakmayı değerlendirebilirsiniz. iPhone’da bu işlem için üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç yok fakat Android’li akıllı telefonlarda bu doğrultuda varsayılan bir seçenek bulunmuyor. Android‘li akıllı telefon ve iPhone‘larda ses tuşlarını devre dışı bırakmak oldukça kolay.

Android ve iPhone: Ses Tuşlarını Devre Dışı Bırakmak

Android’li akıllı telefonunuzda ses butonlarını işlevsiz kılmak için öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla Volume Lock & Mute uygulamasını yükleyin.

Volume Lock & Mute
Volume Lock & Mute
Developer: Dieter Thiess
Price: Free

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Arayüzde üst kısımda bulunan Volume Lock seçeneğini aktive edin.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

Android ve iPhone Ses Tuşlarını Devre Dışı Bırakmak 1

Ses seviyesini belli bir düzeye limitlemek için Lock volume at current level seçeneğini etkinleştirin ve dilediğiniz ses seviyesini ayarlayın. Sonrasında Volume Lock seçeneğini etkinleştirin.

Android ve iPhone Ses Tuşlarını Devre Dışı Bırakmak 2

Oyun ve müziklerde sesi sınırlandırmak için öncelikle dilediğiniz ses seviyesini ayarlayın ve sonra Lock media volume seçeneğini işaretleyin.

Android ve iPhone Ses Tuşlarını Devre Dışı Bırakmak 3

İşlem bu kadar basit! Yukarıdaki adımlar, zil sesi seviyesinin yanı sıra medya ses seviyesini de belirli bir sınıra limitliyor. Ses seviyesini tuşlarla değiştirmeyi denediğinizde onu artıramayacak veya azaltamayacaksınız.

Aynı işlemi iPhone’da gerçekleştirmek için:

Ana ekrandan Settings menüsüne erişin.

Sounds seçeneğine girin.

Android ve iPhone Ses Tuşlarını Devre Dışı Bırakmak 4

Ringer and Alerts bölümünde Change with Buttons seçeneğini devre dışı bırakın.

Hepsi bu kadar! Artık ses düğmelerinin kullanımından yalnızca müzik sesi etkilenecek ve zil sesi Settings menüsünde ayarlanan seviyede kilitlenecektir.