Kategoriler
Rehberler

Android: Veri Kullanımını İzleme, Arttırma ve Azaltma

Veri kullanımını takip etmek telefonunuzun ay sonu gelecek olan hat faturası için veya ay sonu gelecek olan internet faturası için çok önemli bir stratejik konuma sahiptir. Veri kullanımını takip ederek internet kullanımından tasarruf yapabilir, günlük, haftalık veya aylık olarak internet kullanımınız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu da sizin veri kullanımı konusunda ne denli kararlar alacağınıza çok etki eder.

Android: Veri Kullanımını İzleme, Arttırma ve Azaltma

Video izleyenler, oyun oynayanlar ve sürekli müzik veya video indirmesi yapan Android kullanıcılarının mutlaka veri kullanımını izlemesi gerekir. Veri kullanımını düzenli bir şekilde sağlayamamak ay sonu gelecek olan faturanın da kabarmasına yol açar.

Veri kullanımınızı takip etmeye başlamadan önce geçen aylarda elinize geçen faturaları kontrol etmek olacaktır. Buraya tıklayarak da veri kullanımınızı kabaca hesaplayabilirsiniz.

Geçen ayın veri kullanımını Android cihazınızdan da görüntüleyebilirsiniz. Ayarlar > Veri Kullanımı‘na girerek sol üst köşede yer alan tarihe tıklayarak geçmiş ayların da veri kullanımını kontrol edebilirsiniz.

Ekranı aşağıya kaydırdığınızda da telefonunuzda yüklü olan uygulamalardan hangisinde ne kadar veri harcadığınızı görebilirsiniz.

Android: Telefonun Hangi Verileri Otomatik Olarak Kaydettiğini Öğrenme

Veri kullanımı ekranında Mobil Veri‘yi aktifleştirdikten sonra karşınıza çıkan kaydıraçı kullanarak veri kullanımınızı belirli bir kotaya sınırlayabilirsiniz. Veri kullanımınız belirlediğiniz kotaya eriştiğinde size bu uyarı olarak gelecektir.

Mobil Veri Limitini Ayarla‘yı etkinleştirebilir, verilerinizin tamamen nerede kesilmesini istediğinizi de turuncu kaydıraçla belirleyebilirsiniz.

Android: Veri Kullanımını İzleme, Arttırma ve Azaltma

Hangi Uygulamaların Veri Kullandığını Görme

Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Veri Kullanımı‘na gidin. Karşınıza çıkan uygulamalara tek tek dokunabilir, hangi uygulamanın hangi ayda ne kadar veri harcadığını görüntüleyebilirsiniz.

Android: Veri Kullanımını İzleme, Arttırma ve Azaltma

Veri Kullanımını Azaltmak

Veri kullanımını azaltmak için arka plan verilerini sınırlayabilirsiniz. Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Veri Kullanımı‘na geri dönün. Arka planda veri harcayan uygulamalardan bir tanesine tıklayın. Seçtiğiniz uygulamanın, açılan ekranda bulunan  Arka Plan Verilerini Kısıtla seçeneğine dokunarak arka planda veri harcamasına engel olabilirsiniz.

Android: Veri Kullanımını İzleme, Arttırma ve Azaltma

Veri kullanımını azaltmak için bir diğer yol ise arka planda çalışan uygulamaların güncellemesini kapatmaktır. Bunun için Google Play Store’a girin ve arama çubuğunun solunda üst üste bulunan çizgiyi tıklayın. Açılan menüden Ayarlar’ı daha sonra Uygulamaları Otomatik Güncelle’ye basın. Açılan pencereden Uygulamaları Sadece Kablosuz Bağlantı Üzerinden Güncelle‘yi seçili hale getirin.

Android: Veri Kullanımını İzleme, Arttırma ve Azaltma

Veri kullanımını azaltmaya yarayacak diğer yollardan bir tanesi de Chrome‘un veri tasarrufu seçeneğini kullanmaktır. Chrome’u açın ve Chrome’un ana ekranında yer alan sağ üst köşede üst üste bulunan üç noktayı tıklayın. Açılan seçenekler arasından Ayarlar’ı bulun ve seçin. Ekranı hafifçe aşağı kaydırın ve Veri Tasarrufu‘na tıklayın. Eğer Veri Tasarrufu kapalıysa açık hale getirin.

Android: Veri Kullanımını İzleme, Arttırma ve Azaltma