Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone’da Pil Sağlığını Ölçme

iPhone kullanıcılarının aktif olarak telefonu kullanması, telefon ekranında beyaz ekran ağırlıklı kullanması, arka plan uygulamalarının gerekli ya da gereksiz çalışması iPhone‘da pil sorunun başında geliyor.

iPhone’da pil sağlığını ölçerek telefonun pili hakkında daha geniş yorum yapabilirsiniz.

iOS: iPhone’da Pil Sağlığını Ölçme

Apple ile İletişime Geçin

iPhone’da pil sağlığını test ederek, telefonun pili hakkında geniş yorumlama yapıp pili doğru ve tasarruflu kullanmak için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Pil sağlığını ölçmek için ilk olarak Apple Destek’e mail ya da tweet atın. Apple Destek Ekibi‘nin Twitter sayfasına gitmek için buraya, web sayfasına gitmek içinse buraya tıklayın.

iPhone'da Pil Sağlığını Ölçme

Apple Destek Ekibi’yle iletişime geçtiğinizde onlar sizden güncel sürümünüzü ve telefonun seri numarasını ister. Daha sonra Ayarlar‘da erişebileceğiniz bir teşhis testi için sizi onaylarlar. Çalıştırma tamamlandıktan sonra destek temsilcisine izin vereceksiniz ve daha sonra pilinizin durumu hakkında bilgilendirileceksiniz.

iPhone'da Pil Sağlığını Ölçme

Battery Life Doctor’u Kullanın

Battery Life Doctor, pil ömrünü ölçmek için size yardımcı olacaktır. Uygulamayı iOS cihazınıza indirmek için buraya tıklayın.

Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açın. Pil Ömrü’nün yanında yer alan Ayrıntılar‘a tıklayın.

iPhone'da Pil Sağlığını Ölçme

Açılan ekranda pilinizin durumu derecelendirilir. Mükemmel, iyi ya da kötü. Birde ”Giysi Seviyesi” var. Orada yer alan yüzdelik dilim ise pilin ne kadar bozulmuş olduğunu gösterir. Örneğin Giysi Seviyesi %13 ise pilin tutabileceği toplam şarj kapasitesi %87’dir gibi…

iPhone'da Pil Sağlığını Ölçme

Pilin Sağlık Durumunu Bilgisayardan Kontrol Edin

CoconutBattery veya iBackupBot programlarını kullanarak iPhone’unuzun pilinin sağlığını ölçebilirsiniz. CoconutBattery, Mac kullanıcılarına özeldir. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Mac’inizden, telefonunuzun şarj durumunu öğrenmek için ilk olarak programı Mac‘e indirin. Daha sonra programı çalıştırın. CoconutBattery sadece Mac’iniz için değil telefonunuz ve iPad’iniz için de pil sağlığı hakkında bilgi verir. Pil sağlığı hakkında bilgiye erişmek için Mac’inize iOS cihazınızı bağlamanız ve iOS Aygıtı‘na tıklamanız yeterlidir.
iPhone'da Pil Sağlığını Ölçme

iBackupBot‘u da Windows bilgisayarınıza kurabilir, iOS cihazınızın pil sağlığını buradan görüntüleyebilirsiniz. Programı buraya tıklayarak bilgisayarınıza yükleyin. Program 7 günlük ücretsiz deneme sürümünün ardından 35 TL’lik ücretli sürüme dönüşüyor. Tabii programın tam sürümünü satın alıp almamak sizin isteğinize bağlı.

iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın ve daha sonra iBackupBot’u açın. Program cihazınızı tanımladığı için bu esnada biraz bekleyin. Cihazlar menüsü için program ekranında sol tarafa bakın ve iPhone’u seçin.

iPhone'da Pil Sağlığını Ölçme

Cihazınızla ilgili açılan bilgi panelinde, ”Daha Fazla Bilgi” seçeneğine dokunun. Ekranın üst kısmında aradığınız bilgileri bulacaksınız.

iPhone'da Pil Sağlığını Ölçme

iPhone’da Pil Sağlığını Ölçme ve diğer tüm konular hakkındaki sorularınızı bize forumumuz üzerinden iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.