Kategoriler
Rehberler

iPhone’u Güç Tuşunu Kullanmadan Kapatmak

Apple iPhone’u güç tuşunu kullanmadan kapatmak için izlenmesi gereken aşamaları anlatacağız. Bir an için Apple iPhone veya iPad’inizi herhangi bir donanımsal tuşu kullanmadan kapatmak durumunda kaldığınızı düşünelim. Bu, elbette güç tuşunun bozulduğu senaryo için geçerli olacaktır. Güç tuşu bozulunca doğal olarak ana ekran ve güç tuşunu kullanarak akıllı telefonu yeniden başlatmak da mümkün olmayacaktır. iPhone 7’de mekanik ana ekran tuşu kullanılmadığı için bu durum biraz değişmişti. Cihazı reset’lemek için kullanıcıların güç tuşuna üç saniye kadar basılı tutmaları, bu tuşa basılı tutarken ses azaltma tuşunu kullanmaları gerekiyordu. Tabii güç tuşu bozulunca tüm bu yöntemler etkisizleşiyor. Dilerseniz güç tuşu bozulan Apple iPhone’u güç tuşunu kullanmadan kapatmak için ne yapabileceğinize bakalım.

iPhone’u Güç Tuşunu Kullanmadan Kapatmak

Apple iPhone’u donanımsal buton kullanmadan kapatmak veya yeniden başlatmanın bir yöntemi var mı? Normalde cihazın pilinin bitmesini bekleyebilirsiniz, bu durumda pil tükenince cihaz kendiliğinden kapanacaktır. Bu, elbette pek de tercih etmeyeceğimiz bir şey. iOS 11 işletim sistemi güncellemesinde yer alan bir seçenek ile iPhone veya iPad’i güç tuşu kullanmadan kapatmak mümkün hale geliyor.

iPhone'u Güç Tuşunu Kullanmadan Kapatmak 1

Akıllı telefonda Settings > General > Shut Down yolunu izleyin, ekranda güç tuşuna basılı tutulunca gelen Slide power button to the right uyarısı belirecektir. Bu uyarının bulunduğu bölümde sağa doğru kaydırma yaparak iPhone’u kapatabilirsiniz. Cihaza reset atmak için de yine Settings > General > Reset bölümüne ilerleyebilirsiniz.