Kategoriler
Apps & Oyunlar

Google veya Gmail Hesabını Kapatma ve Kurtarma

Gmail, YouTube, Google Drive ve Google+ gibi Google’ın sunduğu birçok hizmete erişim sağlamamızı sağlayan Google hesabını, Google’ın kayıtları arasından silebilirsiniz.

Google veya Gmail Hesabını Kapatma ve Kurtarma

Google veya Gmail hesabını kapatmadan önce ilk olarak yapmanız gereken şey, bütün verilerinizin Google hesabının içerisinde olduğunu düşünmeniz olacaktır. Google hesabınızı kapattığınızda, abonelik veya satın aldığınız uygulamalar, Chrome’da kaydedilen veriler vs… kaybolacaktır.

Google hesabınızı kapatmadan önce tüm verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Bunun için Google, kullanıcılarına kolaylık sağlar.

Verileri yedeklemek için ilk olarak Google hesap ayarlarınızı açın. Hesap ayarlarını açmak için buraya tıklayın. Açılan ekranda Kişisel Bilgiler ve Gizlilik’in altında İçeriğinizi Kontrol Edin‘e tıklayın.

Google ve Gmail Hesabını Kapatma

Açılan sayfada verilerinizi indirmek için Arşiv Oluştur‘a tıklayın. Burada hangi ürünlerin kaydedilmesi istediğinizi seçebilirsiniz.

Ardından, arşiv dosya türünü ve kaydetmek istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Ayrıca e-posta yoluyla bir indirme bağlantısı elde etmeyi veya Google Drive, OneDrive, DropBox gibi bulut hizmetlerine kaydetmeyi seçebilirsiniz. Kaydetme işlemi verilerin boyutuna göre zaman bakımından değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

Gmail Hesabını Silme

Google hesabını silmek için buraya tıklayarak tekrar hesap ayarlarına gidin. Hesap Tercihleri seçeneğinin altında Hesabınızı veya Hizmetlerinizi Sil seçeneğine dokunun. Açılan ekrandaki seçeneklerden ilk adımda, Ürünleri Sil‘e tıklayın. Burada tek tek kaldırabileceğiniz hizmetlerin listesini göreceksiniz.

Bu ekranda Google Hesabı’nı ve Verileri Sil’e dokunarak da Google hesabınızı silebilirsiniz.

Google ve Gmail Hesabını Kapatma

Gmail hesabınızı silerseniz halen kullandığınız diğer Google hizmetlerine bağlanacak alternatif bir e-posta adresi eklemeniz gerekir.

Yakın Zamanda Silinen Bir Hesabı Kurtar

Google hesabınızı silip hemen pişman olduysanız, hesabı kurtarmak için şansınız az da olsaa devam ediyor.

Hesabı kurtarmak için şifre yardımı sayfasına gidin. Şifre yardımı sayfasına gitmek için buraya tıklayın. Oturum Açarken Sorun Yaşıyorum‘a tıklayın. Hesabı kurtarıp kurtaramayacağınızı görmek için sayfadaki talimatları uygulayın. Hesabınızı kurtarma şansınızın olmadığını da unutmayın. Gmail’i sildiyseniz ve Google hizmetlerine erişebilmek için bu hizmetlere başka bir Gmail eklediyseniz bu işlem mümkün olmayacaktır.