Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone’da Veri Kullanımını İzleme ve Azaltma

iPhone‘unuzda veri kullanımını kontrol ederek internet kullanımınız hakkında detaylı analiz yapabilirsiniz. Veri kullanımını kontrol etmek ay sonu gelecek olan operatör faturanız için de tasarrufta bulunabilir.

iOS: iPhone’da Veri Kullanımını İzleme ve Azaltma

iPhone’da veri kullanımı izlemek için Ayarlar’a ve buradan da Hücresel’e gidin. Ekranı aşağı kaydırdığınızda burada uygulamaların telefonda ne kadar sürede ne kadar veri kullandığını görebilirsiniz.

Bu ekran çok kafa karıştırıcıdır. Eğer ekranda çıkan istatistiklere göre uygulamaların çok fazla veri kullandığını görürseniz panik yapmayın. Çünkü bu listede, uygulamaların veri kullanımları birkaç ayın toplamı olarak istatistiklere yansıyabilir. İstatistikleri sıfırlamak için Ayarlar > Hücresel > İstatistikleri Sıfırla adımını izleyin.

iOS: iPhone'da Veri Kullanımını İzleme, Azaltma ve Yükseltme

Veri Kullanımını Azaltma

iPhone’unuzda Ayarlar > iTunes ve Uygulama Mağazaları > Hücresel Verileri Kullan‘a gidin. Hücresel Verileri Kullan’ı devre dışı bırakın. Böylece iOS cihazınızda veri kullanımını azaltabilirsiniz.

Ayarlar > Podcast > Yalnızca Kablosuz‘da indir adımını takip edin ve Yalnızca Kablosuz İndir’i etkinleştirin. Bu işlemde veri kullanımını azaltma işlemi için yararlı olacaktır.

iOS: iPhone'da Veri Kullanımını İzleme ve Azaltma

Eğer veri kullanımında büyük roller üstlenen uygulamaların da veri harcama işleminde etkinliklerine son vermek istiyorsanız Ayarlar > Hücresel’e gidin. Burada yer alan uygulamaların üzerine tıklayın ve uygulamaların veri kullanımına açılan ekrandan son verin.

 

iOS: iPhone'da Veri Kullanımını İzleme ve Azaltma

Arka planda çalışan uygulamalarında görevine son verirseniz veri kullanımınız oldukça azalır. Arka planda çalışan uygulamalara son vermek için  Ayarlar > Genel > Arka Plan Uygulaması Yenile‘ye gidin. Burada, arka planda çalışan uygulamaları görüntüleyebilir, arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

iOS: iPhone'da Veri Kullanımını İzleme ve Azaltma

iOS: iPhone’da Veri Kullanımını İzleme ve Azaltma ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.