Kategoriler
Konular

Akıllı Telefonlarda DAC, Kodek ve Diğer Yenilikler

Günümüzde akıllı telefonlarla gelen müzik çalarlar sadece MP3 çalar gibi işlemiyor ve çok daha fazlasını sunabiliyor. LG ve HTC gibi firmalar özel ses kontrolcüleri eklediler. Sony ise Walkman gibi yazılımlarını ön planda tutuyor. 3.5 mm kulaklık fişi veda ediyor ve Bluetooth kablosuz öne çıkıyor.

Akıllı Telefonlarda DAC, Kodek ve Diğer Yenilikler

Şarkılardaki ses kalitesini bitrate olarak verilen veri akışı belirliyor. Sıkıştırılmış formatta 128 Kbps yani saniyede 16 KB veri orta kalite verirken bu arttıkça netlik yükseliyor ama hissedilip hissedilemeyeceği tartışılır.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

Bit olarak ifade edilen ses işleme gücü bazen ön planda. Örneğin LG akıllı telefonlarda 32-bit ses var. CD kalitesinde 16-bit, DVD kalitesinde 24-bit standart. HiFi ses cihazlarıysa 32-bit sunabiliyor.

Taşıyıcı ise şarkı dosyalarının uzantısı ve mp3 olunca tanıdık geliyor. Son zamanlarda mp4 uzantılı ses dosyaları da yaygın. Elbette sıkıştırma için kullanılan kodek farklı olabilir. En popüler sıkıştırma kodeği MP3 ama alternatifi çok. Apple dünyasında AAC biliniyor. Kayıpsız kodeklerden biriyse FLAC.

screenshot.1508857108

Sıkıştırma, Zip gibi düşünülebilir. Ne kadar çok sıkıştırma olursa dosya boyutu azalır ama ses içindeki belirli kısımlar atılacağı için zenginliğini ve netliğini yitirir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone SE (3. Nesil) mi, iPhone 12 mini mi?

DAC ise dijitalden analog dönüştürücü devre ve bunun nedeni telefondaki depolama ve işlemcinin dijital ses oluşturup kulaklıkların analog olarak ses vermesi. İçteki mıknatıs sinyale göre titreşim yapıp sesi oluşturur. DAC performansı önem kazanıyor.

Dolby gibi onaylar gürültü azaltma ve sesi kanallar şeklinde iletme için alınan lisanslar olmakta.

screenshot.1508857284

Kablosuz ses aktarımı Bluetooth ile sağlanıyor ve farklı cihazlar için farklı profiller var. HSP kulaklık, HFP eller serbest, A2DP multimedya, AVRCP ise uzaktan kumanda için kullanılıyor.

Bu sistemde kablosuz aktarım için farklı kodekler var. Varsayılan SBC ile Stereo ses iletilir. AAC ise iTunes’un seçimi. aptX ise SBC’den daha berrak ve CD kalitesinde. aptX LL ise aynı kodeğin düşük gecikmeli versiyonu. aptX HD benzer biçimde daha yeni ve yüksek sıkıştırmalı. Sony’nin alternatif çözümü LDAC olarak biliniyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da Yakınlık Sensörü'nün çalışmaması ve çözümü