Kategoriler
Rehberler

Android: Boyutu Değiştirilebilir Uygulama Pencereleri

Mobil cihazların donanımları ciddi ilerleme gösterdi ve kullanıcılar uygulamaların da bundan faydalanacak biçimde ilerleme göstermesini bekliyor. En iyi kullanıcı deneyimi, yüksek üretkenlik ve fonksiyonellik adına Android 8.0 Oreo ile çoklu pencere kullanımı ön planda. iOS da buna hazır.

Android: Boyutu Değiştirilebilir Uygulama Pencereleri

Çoklu pencere deneyimi için root gerektirmeyen ve esnek biçimde ayar seçeneği sunan bir uygulama kullanımda. Floating Apps uygulamasını ücretsiz olarak indirip kurarak denemek isteyebilirsiniz:

[appbox googleplay id=com.lwi.android.flapps]

Kurulum bitince uygulamayı başlatın ve sağ alttaki ileri okuna tıklayarak dördüncü sayfaya gelin. Buna ulaşınca bazı gerekli izinleri vermeniz gerekecek ki uygulama çalışabilsin.

screenshot.1508938687

Bunlara tıklayınca ayarlar açılacak ve siz onat verince tekrar uygulamaya geri dönülüp adımlar tamamlanacak. Ücretsiz ve bu yüzden reklam destekli olan uygulamada artık yenilikleri öğrenebilir ve ayarlara geçebilirsiniz. Şu anda çoklu pencere destekli uygulamalar altta listeleniyor olacak.

screenshot.1508938803

Bu uygulamalar aynı zamanda açılan pencereler içinde yeniden boyutlandırılabiliyor olacak. Her birinin sağındaki dişli sembolüne tıklayarak bazı ufak ayarlar yapabilirsiniz. Kullanmadan önce ayarlarını değiştirmenize gerek yok. Şu durumda da çalışabilirler. Listede uygulama adına tıklayınca doğrudan açılıyor olacak. Pencerede açılan uygulamalarda menü, indirme ve kapama butonları var.

screenshot.1508938967

Yüzen uygulamaları kullanmak için sembolüne tıklayıp taşıyın. Aktif pencerelerin tümü ayrı bir kutuda görünüyor ve hızlı geçiş ya da kapama yapılabiliyor. Üstteki bildirim alanında uygulamanın bildirimi var ve buna tıklayıp aynı anda tümünü göster/gizle/ufalt/kapa, aktifleri göster gibi seçenekler uygulanabilir ya da uygulama tamamen kapatılabilir.

screenshot.1508939091

Uygulamada soldaki hamburger menüsüne tıklayınca ayarları açılıyor. Pencere dizilimi ve konumu gibi ince ayarlar var. Şeffaflık derecesi de değiştirilebiliyor. Satın alarak reklamları gizleyebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.