Kategoriler
Konular

iPhone Güvenliğini Arttırmanın Yolları

FBI tarafından yapılan açıklamaya göre yeni nesil güvenlik önlemleri ajansın akıllı telefonlardaki veriye ulaşmasını iyice uzlaştırdı. Peki verilerinizi korumak adına bu önlemlerden hangilerini kullanıyorsunuz ve gelişmelerden haberdar mısınız? Apple iPhone sahipleri içi rahat uyuyabilirler.

iPhone Güvenliğini Arttırmanın Yolları

iPhone kurulumu yaptığınızda telefonu korumak adına altı karakterli bir kod girmeniz istenir. Daha güçlü bir seçim yaparak koruma seviyesini kat kat arttırabilirsiniz. Sadece rakamlar yerine harf ve rakam kombinasyonlarıyla çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir. İlk olarak güçlü bir parola belirlemelisiniz. Ardından Ayarlar uygulamasını açıp Touch ID kısmında yer alan bölüme girmek için mevcut şifreyi girin. Kod seçenekleri içinde alfanümerik yer almakta. Bunu kullanırsanız güvenlik artacak.

screenshot.1508934950

Kilit Ekranı Özelliklerini Kapatmak

Güvenlik seviyesini arttırmak adına ekran kilidindeki bazı özellikler kapatılabilir. Böylece size özel bilgiler ekrana bakılarak elde edilemez. E-posta, takvim, mesaj gibi içerikler görüntülenmemeli. Ayarlar uygulaması içinden Touch ID içine girince parola alanında gösterilmesini istemediğiniz bilgileri kapatmalısınız.

screenshot.1508935724

İçerikle ilgili bildirimlerin gösterilmesini engellemek içinse Ayarlar içinden Bildirimler kısmına girip Önizleme seçeneğine bakın ve asla gösterilmesin seçin.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

screenshot.1508935784

Siri’nin kilit ekranında çalışmasını ve Hey Siri ile başlamasını engellemelisiniz. Bunun içinse Ayarlar içinde Siri kısmına girip ilgili başlıkları devre dışı bırakın.

screenshot.1508935856

Kurulu üçüncü parti uygulamalara güvenmiyorsanız bunlara daha önceden verdiğiniz gereksiz izinleri kaldırın ki başınıza dert açmasınlar. Ayarlar içinden Gizlilik kısmına girin ve düzenleme yapın.

screenshot.1508935920

Konum servislerini sınırlandırın ve yerinizi takip etmelerine izin vermeyin. Ayarlar içinden Gizlilik altındaki Konum Servislerine girip düzenleme gerçekleştirin.

screenshot.1508935981

Cihaz yedeğinin kriptolu olarak saklanmasını isteyin. iTunes açın ve telefon bilgisi kısmındaki yedekleme alanında kriptolu yedekleri aktifleştirin.

screenshot.1508936023

İki aşamalı doğrulama kullanın ve Apple kimliğinizi koruyun. Bunun için Ayarlar içinde Parola kısmında doğrulamayı açın.

screenshot.1508936098

Ayrıca internet gezgininde çerezleri silin, takip edilmeme (DNT) aktifleştirin, olabildiğince gizli modda gezinti yapın ve parolaları saklamamasını isteyin. Wi-Fi ağlarda bilinen ağ bile olsa bağlanmadan önce size sormasını sağlayın.

screenshot.1508936180

Wi-Fi ayarı içinde görülen son satırı aktifleştirin. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.