Kategoriler
Rehberler

Android: Bir Uygulama İçin Pil Optimizasyonunu Devre Dışı Bırakmak

Android‘li akıllı telefonlarda Bir Uygulama İçin Pil Optimizasyonunu Devre Dışı Bırakmak üzere izlenmesi gereken aşamaları ele alacağız. Günümüzde akıllı telefonlar her geçen yıl daha geniş ve yüksek çözünürlüklü ekranlar, yüksek performanslı bileşenler, daha başarılı kameralar ve şık arayüzlerle donatılıyor. Her şey iyileşmesine rağmen pil ömrü konusunda kayda değer bir artış elde edilemiyor. Pil teknolojisinde sıçrama yaşanamaması nedeniyle yazılım tarafında önlemler devreye alınıyor. Pil optimizasyonu özellikleri geliştiriliyor. Android 6.0 işletim sistemi ve sonrasında Google’ın da bu konuya önem verdiği bilinmekte. Android’li akıllı telefonlarda çeşitli gerekçelerle Bir Uygulama İçin Pil Optimizasyonunu Devre Dışı Bırakmak isteyebilirsiniz, bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Android: Bir Uygulama İçin Pil Optimizasyonunu Devre Dışı Bırakmak

Android’deki Doze modu Android 6.0 Marshmallow versiyonu ile hayatımıza girmiş ve Nougat ile Oreo sürümlerinde iyileştirilmişti. Doze modu çeşitli uygulamaların arka plan aktivitelerini sınırlayarak pil tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Fakat VPN uygulamaları, Tasker veya Auto Shazam gibi araçlarda pil optimizasyonu özelliği bu uygulamaların çalışmasını engelleyebilir veya çeşitli zamanlarda önlerini kesebilir.

Herhangi üçüncü parti bir uygulamayı pil optimizasyonu özelliğinin dışında tutmak için:

Öncelikle Settings > Battery menüsüne gidin, arayüzde sağ üt kısımdaki üç noktalı simgeye sahip olan butona dokunun.

Android Bir Uygulama İçin Pil Optimizasyonunu Devre Dışı Bırakmak 1

Battery optimization‘a girin.

Üstteki dokununca açılan formdaki menüye erişin ve All Apps‘i seçin.

Android Bir Uygulama İçin Pil Optimizasyonunu Devre Dışı Bırakmak 2

Listelenen uygulamalar arasından pil optimizasyonu özelliğinin dışında tutmak istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.

Don’t optimize seçeneğini işaretleyip Done butonunu kullanın.

İlgili uygulama beyaz listeye eklenecek ve pil tasarrufu özellikleri bu uygulama üzerinde geçerli olmayacaktır.