Kategoriler
Konular

POLED ve AMOLED Ekranlar Arasındaki Farklar

LG V30 ve Google Pixel 2 XL gibi yeni nesil cihazlara baktığımızda ekranda POLED olarak adlandırılan özel bir sürümden söz edilmekte. Plastik OLED olarak açıklanan bu yeni ekran türünü LG üretirken senelerden beri Samsung’un ürettiği AMOLED ekranlarla benzer oldukları söylenebilir.

POLED ve AMOLED Ekranlar Arasındaki Farklar

Her iki teknolojinin de temelde OLED esaslı olması canlı renkler ve inanılmaz yüksek kontrast oranları demek oluyor. OLED denildiği zaman katmanlar içeren ve ufak boyutlu LED’ler içeren bir ekran anlaşılmalı. Bunlar RGB şeklinde üç temel renkte olunca farklı ara renkler oluşturulabiliyor. Hepsi kapalı olunca siyah doğuyor ve tümü kapalı olduğu için mükemmel karanlık elde ediliyor. Beyaz içinse tümü aynı anda yanıyor ve son derece parlak bir beyaz gösteriliyor.

screenshot.1509126059

Çok parlak beyazlar ve zifir gibi karanlık siyahlardan ötürü kontrast oranı sonsuz derecede yüksek geliyor. Aynı zamanda görüş açıları geniş ve yandan bakılsa bile renk değişimi olmuyor.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp bağlantı hatası sorunu çözümü

OLED – AMOLED Farkı

Samsung imzalı AMOLED’in temel çözümden farkı baştaki kısmın Aktif Matriks olarak eklenmesi. Bunun getirisi kapasitör ve TFT eklenerek her bir pikselin daha düşük gerilimle çalışmasını sağlaması yani güç verimliliğinin yükselmesi.

screenshot.1509126240

POLED ve AMOLED Farkı

LG’nin geliştirdiği plastik OLED ise ince TFT yerine plastik katman ekliyor. Cam yerine plastik olunca ekran esneme yapabiliyor. Böylece kavisli ekranların önü açılmış durumda.

screenshot.1509126353

Gerçekte Samsung da cam yerine plastik kullanmaya başladı ve bunu Samsung Galaxy S8 ve S8+ ile gelen ekranlarda denedi. Adlarının hala farklı olmasının nedeni pazarlama taktiği olsa gerek. Böylece kullanıcıların aklında yer edebiliyorlar. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.