Kategoriler
Rehberler

iPhone Parolası Unutulunca Yapılacaklar

Yeni nesil iPhone modellerinde Touch ID parmak izi alıcısı yerini Face ID adlı yüz tarama sistemi aldı. Bu cihaza verecek 6099 TL üstü paranız yoksa parmak izi kullanmaya devam edeceksiniz. Ancak ne olursa olsun mutlaka parola girmek gerekiyor ki acil durumda ikinci seçenek olarak kalsın.

iPhone Parolası Unutulunca Yapılacaklar

Peki ya iPhone parolasını unutursanız ne olacak? Neyse ki parolayı unutursanız sıfırlamanıza imkan veren yöntemler var. Genelde sadece dört haneli parola eklenebildiği algısı var ama aslında karmaşık kodlar da girilebiliyor. Belki de karma parola seçtiniz ama hala dört haneli rakam girmeye çalışıyorsunuz.

screenshot.1509467007

Parola seçeneklerine bakarak ne tür bir parola olduğunu hatırlamaya çalışabilirsiniz ama denemelerde dikkat edin çünkü altı kez yanlış girince hesap kilitlenir. Birinci yöntem cihazı sıfırlamak olacak ama tüm içerik silinecek.

screenshot.1509467181

Elbette sıfırlamadan önce güncel bir yedek almışsanız sorun yok. Akıl almaz bir sonuç gibi gelebilir ama parola hatırlamıyorsanız böyle bir ceza çekmeniz gerekecek. iTunes size yardımcı olacak ve cihazı bağlayınca yedekleme ve geri yükleme kısmında güncel yedekten geri yükleme seçince içerik gelecek ve parola sıfırlanacak.

iTunes ile parola sorulmazsa cihazınızı eşleştirmesini ve sıfırlamadan sonra yedek yapmasını bekleyin. Cihazı başka bir bilgisayarla iTunes üzerinden kurmuşsanız bu fayda etmez! İşlem bitince iTunes yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

screenshot.1509467279

iCloud yedeği üzerinden yedek almışsanız ve bunu kullanarak kurtarma deneyecekseniz cihazın Wi-Fi ve GSM üzerinden bağlantısının aktif olması gerekiyor. Cihaz elinizde olmasa bile bu yöntemle uzaktan erişip sıfırlama yapabilirsiniz. Kilit ekranından Kontrol Merkezine erişimi kapamışsanız ve Wi-Fi açılamıyorsa işe yaramaz. Neyse ki cihazı kurtarma moduna sokup bu yolla sonuca gidebilirsiniz.

screenshot.1509467459

  • iPhone 8 ile ses açma basıp çekin, ses kısma basıp çekin ve güç butonuna basıp bekleyin.
  • iPhone 7 ile güç ve ses kısma aynı anda basıp bekleyin.
  • Daha eski modellerde Home ve güç butonlarına basıp bekleyin.

screenshot.1509467584

Kurtarma modu ekrana gelince iTunes ile bağlayın ve Geri Yükleme seçeneğine basıp devam edin. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.