Kategoriler
Rehberler

Android: HEVC H.265 Sıkıştırmalı Videoları İzlemek

Yüksek verimli sıkıştırma formatları sayesinde DVD ve Blu-ray gibi HD kalitesindeki içerikler çok daha az yer kaplayan MP4 dosyalarına dönüştü. Sırada bir sonraki adım olan çok daha başarılı H.265 yani HEVC var. Bunun artısı azalan boyutlar ama çözücü donanım güçlü olmak zorunda.

Android: HEVC H.265 Sıkıştırmalı Videoları İzlemek

Neyse ki günümüzün çok çekirdekli ve bol RAM bellekli akıllı telefonları da H.265 çözme kapasitesine sahip. Bu nedenden ötürü video oynatma yazılımlarının destek verecek biçimde güncellenmesi yeterli oluyor. Eski nesil bir Android cihaz değilse H.264 takipçisi H.265 ile sıkıştırılmış video içeriğini izleyebilirsiniz.

Çözme işlemi için destek veren donanım yani yonga varsa donanımsal, yoksa CPU üzerinden yazılımsal çözme yapılıyor. Elbette ilki daha iyi ve akıcı ama yoksa diğeri çare oluyor. Cihazınızda donanımsal HEVC desteği olup olmadığını anlamak için Media Codec Info kurabilirsiniz:

[appbox googleplay id=net.tyniw.mediacodecinfo.application]

Eğer Codec listesi sekmesinde bunlardan biri varsa destek vardır:

  • OMX.qualcomm.hevc.decoder (Qualcomm)
  • OMX.MEDIATEK.HEVC.DECODER (Mediatek)
  • OMX.Exynos.hevc.dec (Exynos)

Bunlardan biri varsa cihazınızda donanımsal destek var. Cihazdan cihaza bunun kapasitesi değişebilir. Bazısı Full HD HEVC video çözebilirken bazısı UHD bile çözebilir.

screenshot.1509552178

Donanımsal yoksa yazılımsal yola döneceksiniz. Google HEVC software ve FFmpeg ile yazılımsal destek popüler. İlgi çeken video oynatıcı MX Player’da FFmpeg ile HEVC video izlenebiliyor.

[appbox googleplay id=com.mxtech.videoplayer.ad]

MX Player aynı zamanda donanıma bakıp destek varsa donanımsal destekle de H.265 izletebiliyor. Yoksa yazılımsal yola dönüyor. Ara seçim yapma imkanınız varsa sonradan değiştirmek için uygulama ayarlarına girin ve Decoder kısmında bu ayarı bulun.

screenshot.1509552354

Diğer yandan izleyeceğiniz H.265 içeriğin saklandığı uzantı, sıkıştırmada kullanılmış ayarlar gibi farklardan ötürü de izleme sırasında siyah ekran, takılma vb türü sorunlar yaşanabilir. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.