Kategoriler
Konular

EaseUS MobiMover İle Veri Alışverişi ve Yedekleme

Senelerden beri veri kurtarma, disk yönetim, veri yedekleme ve geri yükleme, veri aktarma uygulamalarıyla sektörde faaliyet gösteren EaseUS firması son olarak ürün gamına EaseUS MobiMover adlı yeni bir seçenek ekledi. Bunun özelliği, iPhone ya da iPad kullanıcılarına iOS ortamında yer alan verilerini kolay biçimde PC’ye ve diğer iOS cihazlara aktarma olanağı vermesi. iPhone ya da iPad’de yer alan her tür veriyi aktararak PC ortamında görebilir, düzenleyebilir, cihaz yedeği olarak saklayabilir, cihaz sıfırladıktan sonra bu içeriği geri yükleyebilirsiniz. iOS 10’dan iOS 11 güncellemesi yapmadan önce ne olur ne olmaz şeklinde yedek alıp iOS 11’e geçince gerektiğinde kullanabilirsiniz.

screenshot.1509623785

Hem de Ücretsiz!

İşin güzeli bu yeni EaseUS MobiMover uygulamasının iki ayrı versiyonu var ve ücretsiz kullanıma açık. Böylece herhangi bir gün ya da dosya sınırlaması olmadan ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken tek nokta, ücretsiz sürümle teknik destek gelmemesi. Eğer teknik destek şartsa ve MobiMover uygulamasını ticari olarak kullanarak para kazanmak istiyorsanız o zaman ücretsiz olmayan MobiMover Pro 3.0 için 39.95 dolar ödemelisiniz. Bu değer tek bir PC için ömür boyu lisans demek. PC sayısı arttıkça ücret yükseliyor ama daha ekonomik hale geliyor. Pro sürümü almadan denemek isterseniz deneme sürümü var.

Sistem Gereksinimleri

Biz, teknik destek vermeyen ücretsiz sürümü fazlasıyla yeterli gördüğümüz için bu incelemede ele alıyor olacağız. Buradaki nokta, uygulamanın bir dosya gezgini gibi cihaz içeriğine erişebiliyor olması. Normalde Apple buna izin vermiyor ve iTunes kullanımını şart koşuyor. Ücretsiz de olsa MobiMover ile içeriğe erişmek ve iki yönde aktarım yapmak mümkün. İsterseniz içeriği görüp istemediklerinizi silerek temizlik yapabilir ve belleği dolan iPhone’da boş alan da açabilirsiniz. iOS cihazınıza bir uygulama kurmanız gerekmiyor. Sadece Lightning kablosuyla PC’ye bağlamak yeterli. Sistem gereksinimleri:

  • Windows 7/8/8.1/10
  • iPhone: 4s/5/5s/6/6 Plus/6s/6s Plus/7/7 Plus/8/8 Plus/X
  • iPad: Mini 2/3/4, Air, Air 2, Pro
  • iOS 8 ve üstü yüklü

Kurulum

screenshot.1509624156

32.5 MB boyutlu ücretsiz sürümü indirdik ve Windows 10 64-bit yüklü bilgisayara kurduk. Kısa sürede gerçekleşen kurulum işleminden sonra uygulamayı açınca PC bağlantısının yapılması isteniyor. Yapar yapmaz uygulama ana ekranında cihaz adı ve bilgisi geliyor. iPhone 6s cihazımız bataryası tam olarak dolu görünüyor. Sağ üst köşede geri bildirim, güncelleme, Pro sürüme terfi, dil seçenekleri var ama şimdilik Türkçe desteği yok.

screenshot.1509625006

Dört ana işlem;

  • PC’den cihaza aktarım
  • Cihazdan diğer cihaza aktarım
  • Cihazdan PC’ye aktarım
  • Özel aktarım

PC’ye Aktarım

screenshot.1509625442

Elbette ilk kez kullandığımız için PC’ye aktarım mantıklı. Bunu seçince bir liste gelerek aktarmak istediğimiz içerik soruluyor. Kişiler, mesajlar, notlar, takvim, sesli notlar, kitaplar, yer imleri, Safari geçmişi, fotoğraflar, videolar ve müzikler aktarılabiliyor.

screenshot.1509625496

Başla deyince bazı bilgilerin aktarılması için iPhone ayarından iCloud yedekleme kapatılması isteniyor. Dosya sayısı ve boyutuna göre aktarım zaman alabilir. Ardından sonuç raporu geliyor ve dosyalar Belgelerim klasörüne doluyor.

screenshot.1509625534

PC’den iPhone’a Aktarma

Bir sonraki aşamada ana ekranda ilk seçeneğe tıklayıp PC’den telefona aktarım seçtik. Yedek olan klasörü sordu ve az önceki klasörü gösterdik. İçeriğe bakıp telefona göndereceklerini gösterdi ve onay istedi.

screenshot.1509625802

Özel Aktarım

Son seçenekle kontrol sizde. Cihaz bilgisi taranıp yüklenince elde edilebilir tüm bilgiler geliyor. Kişiler, mesajlar, notlar, takvim, sesli mesaj, e-kitap, Safari yer imi/geçmişi, fotoğraf, video, müzik türünden tüm cihaz içeriği görülebiliyor ve PC’ye aktarılabiliyor ya da silinip yer açılabiliyor.

screenshot.1509626286

Kişiler listesini görüp ekleme yapmak, eskileri ya da çift girişleri silmek çok kolay. Müzik aktarırken özel klasör seçmek gerekmiyor. Fotoğraf aktarırken kamera rulosuna eklenemiyor, fotoğraf arşivine eklenebiliyor. Video aktarırken müzik videosu değil ev videosu seçerseniz iOS içindeki Video uygulamasını açıp izleyebilirsiniz.

screenshot.1509626609

İşlemler kısa sürede gerçekleşiyor ve uygulamanın ücretsiz olması şaşkınlık yaratıyor.

EaseUS MobiMover

iPhone ve PC sahipleri için mutlaka kullanılması gereken bir uygulama ve iTunes ile gelen sınırlamaları kaldırıp yedekleme, cihazlar arası geçiş, yedekten geri yükleme işlemlerini basitleştiriyor. İndirmek isterseniz: https://www.easeus.com/phone-transfer/mobimover-free.html