Kategoriler
Rehberler

Android: WhatsApp’ta Herkesten Silinen Mesajı Okumak

Android‘li akıllı telefonlardaki WhatsApp’ta herkesten silinen mesajı okumak için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Bilindiği gibi popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a geçtiğimiz günlerde gönderilen mesajı silme özelliği geldi. Kullanıcılar gönderilen mesajları herkesten veya yalnızca kendilerinden silebiliyor. Silinmek istenen mesajın üzerine uzun dokununca uygulamada üst kısımda beliren butonlar arasındaki çöp kutusu simgeli buton kullanıldığında silme seçenekleri beliriyor. Herkesten Sil seçeneği mesaj gönderildikten sonraki 7 dakika içinde kullanılabilmekte. Sonrasında bu seçenek kayboluyor ve geride yalnızca Benden Sil seçeneği kalıyor.

Mesajı herkesten sildiğinizde ilgili kişi veya kişiler Bu mesaj silindi uyarısını görüyor. Mesajı gönderdikten sonraki 7 dakika içerisinde ilgili kişi veya kişiler mesajı okumuş veya okumamış olsalar da mesajı herkesten silebiliyorsunuz. Sonrasında ise bu seçenek ortadan kalkıyor. Tabii bu özelliğin sorunsuz çalışması için karşınızdaki kişilerde de uygulamanın son versiyonu yüklü olmalı. Aksi takdirde herkesten mesaj silme işlemi başarısız olabilir. İşlem başarısız olunca da uygulama size bu konuda herhangi bir bilgi vermiyor.

WhatsApp’ta herkesten silinen mesajı okumak için üçüncü parti bir uygulamadan yardım almanız gerekecek. Bu işlem tabii ki uygulamayı akıllı telefonunuza yükledikten sonra silinen mesajları okuyabilmeniz için, uygulamayı yüklemeden önceki silinen mesajları okumak mümkün değil.

Android: WhatsApp’ta Herkesten Silinen Mesajı Okumak

WhatsApp’ta herkesten silinen mesajı okumak için yüklemeniz gereken uygulamanın adı Unseen – No Last Seen. Bu uygulamanın esas işlevi karşıya okundu bilgisi göndermeden ve çevrimiçi olmadan size gönderilen WhatsApp, Viber, Facebook mesajlarını okuyabilmenizi sağlamak. Unseen’e daha önce bu rehberimizde değinmiştik.

WhatsApp’ın yeni mesaj silme özelliğini test ederken herkesten silinen mesajların bu uygulamanın tuttuğu kayıtlara müdahale edemediğini gördük, yani siz akıllı telefonunuza Unseen uygulamasını yüklerseniz uygulamayı cihazınıza yükledikten sonraki WhatsApp, Facebook, Viber vb. uygulamalarda size gönderilen mesajları kaydetmeye başlayacak. WhatsApp’ta size gönderilip sonrasında herkesten silinen mesajları da okuma imkanına sahip olacaksınız.

Şimdi burada WhatsApp’ta bir arkadaşımızla olan konuşmayı görüyorsunuz. Gördüğünüz gibi arkadaşımız bize yazdığı bir mesajı silmiş.

Android WhatsApp'ta Herkesten Silinen Mesajı Okumak 1

Bu ekran görüntüsü de Unseen uygulamasından. Bu mesaj silindi uyarısının hemen üstünde arkadaşımızın bize gönderip daha sonra sildiği mesajı okuyabiliyoruz.

Android WhatsApp'ta Herkesten Silinen Mesajı Okumak 2a

Unseen uygulamasını Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak akıllı telefonunuza yükleyebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.tda.unseen&hl=tr]