Kategoriler
Rehberler

iPhone X ve iPhone 8 Plus’ta Portre Aydınlatması

iPhone X ve iPhone 8 Plus’a fotoğraf çekmek için yeni gelen portre özelliği, kullanıcılar için vazgeçilemez bir özellik oldu. Portre özelliğinde müthiş fotoğraflar çekebilir, herhangi bir ekstra ışığa gerek duymadan porte aydınlatması ile fotoğrafları aydınlatabilirsiniz.

iPhone X ve iPhone 8 Plus’ta Portre Aydınlatması Kullanma

iPhone X ve iPhone 8 Plus‘ta porte aydınlatması kullanarak fotoğraflarınızda ekstra ışıklandırmaya gerek duymadan aydınlık ve net bir şekilde başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz.

iPhone X ve iPhone 8 Plus’a gelen portre aydınlatması için dört farklı ışık ayarı vardır. Stüdyo Işığı, Kontur Işık, Sahne Işığı ve Mono Sahne Işık.

Stüdyo Işığı: Sert gölgeler olmadan yüzü aydınlatır.

Kontur Işık: Yüzün kenarlarını daha derin gölgelerle vurgular. Yüzün orta bölümlerini aydınlatır ve daha fazla kontrast oluşturur.

Sahne Işığı: Siyah bir arka planda, fotoğraftaki öznenin üzerine ışık vuruyormuş gibi görünüm sağlar.

Sahne Işığı Mono: Arka plan siyahtır, özne ise beyaz. Siyah ve beyaz klasik bir efekt versiyonudur.

Porte modu da fotoğraflarınıza ayrı bir hava katar. Porte modunda özne nettir, arka plan ise bulanıktır. Ancak portre modunda uzun ve kabarık saçlı bir insan portresi çektiğinizde portre modu o saçları da arka plan olarak algılayıp bulanıklaştırabilir ya da netliğini kaybettirebilir.

iPhone X ve iPhone 8 Plus'ta Portre Aydınlatması Kullanma

Porte modunda çektiğiniz fotoğrafları aydınlatmak için yukarıda da bahsettiğimiz dört farklı ışık ayarını kullanmanız gerekiyor. Dört farklı ışık ayarı, fotoğraflarınızın daha net olmasını sağlayacaktır.

Fotoğrafınızda arka plan ve özneyi parlaklaştırmak istiyorsanız Stüdyo Işığı‘nı kullanın. Fotoğrafınıza canlılık katacaktır. Arka plan ve öznede siyah kalan alanlar ortadan kaybolabilir.

iPhone X ve iPhone 8 Plus'ta Portre Aydınlatması Kullanma

Kontur Işık pek tercih edilmese de fotoğrafa hafif bir karanlık ışık sağlayın. Alttaki fotoğrafta öznenin göz altlarındaki ve yanaklarının altındaki karanlık ışığı görebilirsiniz.

iPhone X ve iPhone 8 Plus'ta Portre Aydınlatması Kullanma

Arka planı karartıp nesneyi gerçek renkleriyle ortaya çıkartmak istiyorsanız Sahne Işığı‘nı kullanın. Arka plandaki nesneler tamamen kaybolacak ve özne net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

iPhone X ve iPhone 8 Plus'ta Portre Aydınlatması Kullanma

Siyah – beyaz fotoğraflar da oldukça klasiktir. Sahne Işığı Mono‘yu kullanarak arka planı tamamen siyah yapabilir, özneyi de gri renkte belirginleştirebilirsiniz.

iPhone X ve iPhone 8 Plus'ta Portre Aydınlatması Kullanma

iPhone X ve iPhone 8 Plus’ta Portre Aydınlatması Kullanma ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden yeni konu açarak iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.