Kategoriler
Rehberler

Android: Root Olmadan Özel Navigasyon Menüsü

Android O en sonunda kullanımda ve alttaki navigasyon çubuğu için kapsamlı özelleştirme desteği sunuldu. Bir önceki Android Nougat sürümünün önizleme versiyonunda da bu özellik vardı ama final sürüme geçilince kaldırılmıştı. Google kodları kaldırmadığı gibi geliştirdi ve son sürüme ekledi.

Android: Root Olmadan Özel Navigasyon Menüsü

Bu durumun farkında olan geliştiriciler sistemi analiz ettiler ve kendilerini hazırladılar. Artık Android O sürümüne terfi etmiş olan cihazlarda navigasyon satırı daha esnek biçimde özelleştirilebiliyor. İşin ilginci bazı uygulamalar Android N kullanıcılarına da bu alanı özelleştirme imkanı veriyor. Bunlardan biri olan Custom Navigation Bar ön plana çıkıyor.

[appbox googleplay id=xyz.paphonb.systemuituner]

Ücretsiz uygulamayı indirip kurduktan sonra root yoksa izin vermeniz gerekiyor. Bunun için izinleri ADB komutları yoluyla verebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle cihaza özel sürücüleri bilgisayara kurmak ve ardından Minimal ADB ve Fastboot serini kurmak. Cihazdaki Android geliştirici ayarlarından USB hata ayıklama aktif seçilmeli. Ardından izinleri vermek için kabloyla telefonu bağlayın ve komut satırından ADB ile başlayın.

adb devices

yazıp Enter çakınca cihazda izin vermek isteyip istemediğinize dair bildirim gelince evet çekin. Ardından WRITE_SECURITY_SETTINGS izni için şu komutu gönderin:

adb shell pm grant xyz.paphonb.systemuituner android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS

screenshot.1509795120

Artık kabloyu sökebilir ve uygulamayı başlatıp navigasyon alanında düzenlemelere geçebilirsiniz. Butonları düzenledikten sonra kısa ve uzun tıklama için ayrı fonksiyonlar girebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.