Kategoriler
Rehberler

iPhone X: Erişilebilirlik Özelliklerini Açmak

Apple iPhone X akıllı telefonda Erişilebilirlik Özelliklerini Açmak için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. iPhone’da daha önce ana ekran butonu kısayollarını kullanmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Hayır, burada Siri’yi açmaktan söz etmiyoruz. Ana ekran butonuna üç kez basıldığında büyüteç, VoiceOver, yakınlaştırma ve Assistive Touch özelliğine kolayca erişilebiliyor fakat bilindiği gibi yeni iPhone X akıllı telefonda fiziksel bir ana ekran butonu yok. Neyse ki iPhone X’te erişilebilirlik özelliklerine ulaşmak hiç de zor değil.

iPhone X: Erişilebilirlik Özelliklerini Açmak

iPhone X akıllı telefonda bu kısayollara erişmek için ana ekran butonuna üç kez basılamayacağına göre farklı bir yöntem izlenmeli. Bu da kenar tuşuna üç kez tıklamak oluyor. İşlem bu kadar basit. Fakat kenardaki butona üç kez tıklama için istenilen bir kısayol eklenmediyse tuş bu şekilde kullanıldığında ihtiyaç duyulan özelliğe erişilemeyecektir.

iPhone X Erişilebilirlik Özelliklerini Açmak 1

iOS 10 ile birlikte Apple görme problemleri yaşayanlar için Magnifer / Büyüteç özelliğini kullanıma sundu. Bu mod ile iPhone efektif olarak bir büyütece dönüşüyor. Kamera uygulamasını kullanarak reel objeler için büyütme yapabiliyorsunuz. Kenar butonu kısayolu olarak büyüteç dışında farklı araçlar belirleyebilirsiniz. iPhone’da Settings – General – Accessibility yolunu izleyin. Aşağı doğru kaydırma yapın ve Accessibility Shortcut‘a dokunun.

Buradan AssistiveTouch, renk filtreleri, ekrandaki beyaz renklerin aydınlatmasını düşürerek gözleri dinlendiren Reduce White Point, Smart Invert Colors, Switch Control, VoiceOver ve Zoom’u da ayarlayabilirsiniz.

iPhone X Erişilebilirlik Özelliklerini Açmak 2

Büyüteci erişilebilirlik kısayolları arasından çıkaramıyorsunuz ama bu menüye birden fazla kısayol ekleyebilirsiniz. Kenar tuşa üç kez bastığınızda bir açılır pencere belirecek ve hangi özelliğe erişmek istiyorsanız onu seçmeniz gerekecektir.