Kategoriler
Rehberler

iOS 11: Çoklu Dokunuş Hareketlerini Etkinleştirme

iOS 10’da çoklu dokunuş hareketlerini kullanarak uygulama arasında geçiş yapabiliyordunuz. Ancak iOS 11 güncellemesi çoklu dokunuş hareketlerini kaldırdığından dolayı, çoklu dokunuş hareketlerini özlüyor olabilirsiniz. Assistive Touch’u Çoklu Dokunuş düğmesine değiştirerek bu özlemi gidebilirsiniz. Yazımızı okumaya devam edin…

iOS 11: Çoklu Dokunuş Hareketlerini Etkinleştirme

iOS 11 güncellemesi almış iPhone ve iPad’inizde Çoklu Dokunuş Hareketleri’ni etkinleştirmek için Ayarlar‘a gidin. Ayarlar’da yer alan Genel’i seçin ve ardından Erişilebilirlik‘e dokunun. Bu ekranda yer alan seçeneklerden Yardımcı Dokunmatik’e tıklayın.

iOS 11: Çoklu Dokunuş Hareketlerini Etkinleştirme

Şimdiki aşamada Üst Düzey Menüyü Özelleştir‘e tıklayın ve yalnızca bir simge kalana kadar eksi düğmesine basın. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ekranın ortasında yer alan + işaretine dokunun ve bir sonraki menüde Çoklu Görev‘i seçin.

iOS 11: Çoklu Dokunuş Hareketlerini Etkinleştirme

Çok görevli düğmeniz ayarlandığında ana Yardımcı Dokunmatik  menüsüne gidin ve Yardımcı Dokunmatik (Assistive Touch) düğmesini açarak özelliği aktifleştirin. Artık ekranın kenarında bulacağınız sanal düğmeye dokunarak çoklu görev moduna geçebilir, uygulamalar arasında hızlı geçişler yapabilirsiniz.

Geçişler arasında size yardımcı olacak tuşu, tuşun üzerine parmağınızla uzun basarken ekranda sürükleyerek konumlandırabilirsiniz.

Ayrıca Assistive Touch’u hızlı bir şekilde açıp kapatmak için Genel > Ayarlar > Erişilebilirlik adımını izleyin. Ardından Erişilebilirlik Kısayolu‘nu seçin ve Yardımcı Dokunmatik‘i işaretleyin. Bu şekilde ana ekran tuşuna üç kez basarak Yardımcı Dokunmatik’i kapatabilir, yine aynı şekilde üç kez ana ekran tuşuna üst üste basarak Yardımcı Dokunmatik’i etkinleştirebilirsiniz.

iOS 11: Çoklu Dokunuş Hareketlerini Etkinleştirme ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden sorabilirsiniz. Forumumuza buraya tıklayarak gidebilirsiniz.