Kategoriler
Rehberler

Android Oreo’nun Genişletilmiş Dock’una Widget Eklemek

Android Oreo’nun genişletilmiş dock’una widget eklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Ünlü launcher çözümlerinden Nova Launcher bünyesinde çok sayıda özellik barındırıyor ve bunlara her geçen gün yenilerini eklemeye devam ediyor. Akıllı telefon kullanıcıları Oreo güncellemesi için beklemekle meşgulken bu araç esasında Oreo’daki birçok arayüz özelliğini mevcut haliyle eski akıllı telefonlara kazandırabiliyor. Tabii Android Oreo yüklü akıllı telefonlar için de çeşitli özellikler yok değil. Nova Launcher ile Android Oreo’nun genişletilmiş dock’una dilediğiniz widget’ı dahil edebiliyorsunuz.

Android Oreo’nun Genişletilmiş Dock’una Widget Eklemek

Kullanacağımız özellik şu an için Nova Launcher’ın Beta versiyonunda var, o nedenle uygulamanın Beta sürümünü APK dosyasını kullanarak elle yüklememiz gerekecek. Öncelikle Android’li akıllı telefonda Settings – Security menüsünü ziyaret etmek ve Unknown Sources seçeneğini aktive etmek şart.

Android Oreo'nun Genişletilmiş Dock'una Widget Eklemek 1

Nova Launcher Beta 5.5 veya daha güncel bir versiyona ihtiyaç var. Bu bağlantıdan uygulamanın APK dosyasını indirin ve indirme tamamlanınca dosyanın üzerine dokunun. Install seçeneğini kullanarak uygulamanın yüklenmesini sağlayın.

Android Oreo'nun Genişletilmiş Dock'una Widget Eklemek 2

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Ana ekranda boş bir alana dokunun ve basılı tutun. Settings – Dock – Searchbar in dock yolunu izleyin. Pixel 2 / Pixel 2 XL’deki görünümü istiyorsanız Below icons‘u seçin. Widget’ı dock’taki mevcut ikonların üzerinde istiyorsanız Above icons‘u tercih edin.

Android Oreo'nun Genişletilmiş Dock'una Widget Eklemek 3

Varsayılan olarak yeni genişletilmiş dock’a Google arama widget’ı dahil edilecektir. Tabii siz burada başka bir widget görmek isteyebilirsiniz. Google arama widget’ını değiştirmek için widget’a dokunun ve basılı tutun, beliren seçenekler arasından Replace‘i seçin.

Android Oreo'nun Genişletilmiş Dock'una Widget Eklemek 4

Bu alana cihazınızda kullanılabilir durumda olan widget’lardan birisini ekleyebilirsiniz.