Kategoriler
Rehberler

Android: Rahatsız Edici Bildirimleri Azaltmak

Eski dönemlerde evlerde klasik sabit telefonlar dışında seçenek yoktu ve dışarı çıkınca telefon kulübesi bulmak gerekiyordu. Günümüzde akıllı telefon olmadan saniye geçiremiyoruz. Çok sayıda uygulamaya bağımlı hale geldik ve bu yüzden bildirimler sürekli bizi meşgul ediyor, işten alıkoyuyor.

Android: Rahatsız Edici Bildirimleri Azaltmak

Bu yüzden iş yapamaz ve ders çalışamaz hale gelmişseniz bildirimlerin sayısını azaltmak isteyebilirsiniz. Kimi zaman ücretsiz uygulamaların gösterdiği promosyon bildirimleri de sinirlerinizi gerebilir. Bazı uygulamalar sadece reklam ve promosyon değil önemli bilgileri de paylaştığı için hepten kara listeye almak da mantıklı değil.

screenshot.1510667025

Yapmanız gereken gün içinde gelen bildirimlerin özetini çıkarmak ve genelde sadece promosyon gönderen uygulamaları işaretleyip uygulama ayarlarına girip bildirimleri kapatma seçeneğini aramak. Bazılarında sadece aç/kapa varken bazıları hangi tür bildirim geleceğini kanal olarak seçme şansı veriyor.

screenshot.1510667143

Bu yoksa o zaman Ayarlar içinden Bildirimlere girip ilgili uygulama adını bulmanız ve bildirimleri tamamen kesebilir ya da ses çıkarmadan/titreşim yapmadan gelir hale getirmelisiniz ki rahatsız etmesin. Sosyal ağ uygulamalarıysa kimi zaman bildirim ayarları için ana siteye girmenizi gerektiriyor. Facebook ayarlarında farklı tür bildirimler için seçenekler var.

screenshot.1510667179

Çok e-posta ve bildirim geliyorsa bu durumda bildirim gerektirmeyenler için filtreler ekleyin. Bu sayede içinde ya da başlığında ilgili kelime geçen ya da belirli kişiden gelen e-postalarda doğrudan gelen kutusunu es geçip özel klasöre gönderilmeleri sağlanabilir. Bu sayede gelen kutusu bildirimlerini gereksiz meşgul etmezler.

screenshot.1510667270

Son olarak yeri geldiğinde sesi kısma butonuyla sessiz modu değil rahatsız etme modunu da seçebilirsiniz. Bu sayede sadece filtresinde onay verdiğiniz önemli durumlar yaşanırsa sizi bilgilendirir ve diğer durumlarda ses ya da titreme yapmadan bildirimleri alır ve listeler. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.