Kategoriler
Rehberler

iOS: Acemiler ve Yaşlılar İçin iPhone Kurulumu

Yaşlılar ya da akıllı telefonlara yabancı olanlar bu adımı attıklarında çok sayıdaki teknik meseleden ve ayardan ötürü kendilerini kaybolmuş hissedebilir. Hediye ettiğiniz ya da yeni aldığı iPhone’u kurmasına ve kullanmasına yardım etmek sizin göreviniz olacak. Ayarlamaları özenle yapmalısınız.

iOS: Acemiler ve Yaşlılar İçin iPhone Kurulumu

Bu dosya konusunda günümüzde en popüler iOS sürümü olan iOS 11 dikkate alınıyor. Her zaman olduğu gibi ilk olarak Apple ID kimliği oluşturmak şart. Bunun için kurulum sırasında Apple ID sorulunca yeni oluştur seçilecek ve e-posta ile parola girilmesi istenecek. Parola ve parola unutulursa sorulan sorunun cevabını not alın ki ilerde lazım olursa yedeği olsun.

screenshot.1510670239

Standart yerine zoom yapan ekranı seçerseniz hem font, hem de semboller daha büyük olur ve okumaları kolaylaşır.

screenshot.1510670293

Erişilebilirlik ayarları içinden görme, duyma ve dokunma ile ilgili gerekli seçenekler aktifleştirilmeli.

screenshot.1510670343

Metin büyütme dışında bold yapma seçeneği de var. Ayrıca renklerin göz alıp kafa karıştırmaması için beyaz dengesi, otomatik parlaklık ve renk filtresi seçenekleri düzenlenebilir.

screenshot.1510670435

Sesle ilgili yükseklik seviyesi, mono ve kanal seçimleri fayda sağlayabilir. Zil sesi yüksek tutulabilir. Sonrasında sorarak sadece kullanılacak uygulamalar kurulmalı.

screenshot.1510670523

Ana ekrandaki gerekli olmayan ya da kafa karıştıracak semboller klasörler altında toplanıp gizlenebilir.

screenshot.1510670593

Temel iOS kurallarını öğretin. Arama nasıl yapılır, ekrana nasıl geri dönülür, kişilere yenisi nasıl eklenir? Elbette sık arananları siz ekleyebilirsiniz.

screenshot.1510670648

Gelen SMS’leri okumayı ve cevap vermeyi öğretin. Gereksiz widget’ları kaldırın ve Denetim Merkezini sadeleştirin, nasıl çalıştığını gösterin.

screenshot.1510670709

Gereksiz internet kullanmaması için ayarları düzenleyin ve varsa ortamdaki Wi-Fi ağını kullandırın. Bataryanın uzun gitmesi için düşük güç modunu aktifleştirin. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.