Kategoriler
Konular

Micro SD Kartı Onarma

Micro SD kart, akıllı telefona takıldığında telefonun dahili depolama alanından ayrı bir alan oluşur. Bu alana, indirdiğiniz uygulamaları, galerinizde yer alan video ve fotoğrafları vb… dosyaları taşıyarak telefonunuzun dahili depolama alanını rahatlatabilir, telefonunuzda daha geniş dahili depolama alanı yaratabilirsiniz.

Micro SD kartınızda yer alan fotoğraflar, videolar ve çeşitli uygulamalar sorunsuz şekilde çalışmaya devam eder. Peki ya Micro SD kartınız çalışmayı durdurduğunda ne olacak?

Micro SD Kartı Onarma

MicroSD kartınız çalışmayı durdurduğunda, kartı onarmanız gerekecektir. SD kartı onarma işleminden önce verilerinizi yedekleyin. Daha sonra SD kartınızı bir bilgisayara takın ve bilgisayarın SD kartı tanımasını bekleyin. SD kartı tanıma işlemi tamamlandıktan sonra SD kartın ismini bilgisayarda sağ tıklatın ve Özellikler‘i seçin. Daha sonra Araçlar sekmesine geçin ve Kontrol Et‘e dokunun.

İlk kontrolden sonra Micro SD kart tamir edilmedilir. Kontrol etmek işe yaradıysa verilerinize tekrar erişebilirsiniz.

DiskDigger’ı Bilgisayarınıza Kurun

DiskDigger isimli programı bilgisayarınıza kurup Micro SD kartın içinde yer alan dosyaları kurtarın ve onarın. DiskDigger’ı bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayın.

Bilgisayarınıza Micro SD kartınızı takın. DiskDigger’ı bilgisayarınıza indirdikten sonra programı başlatın ve Micro SD kartınızı seçin. Sonraki’ye üç kez dokunun ve DiskDigger’ın Micro SD kartınızı okumasını bekleyin. Listelenen dosyalarda, bilgisayarınıza kaydetmek istediğiniz dosyaları seçin ve Seçilen Dosyaları Kurtar‘a tıklayın. Şimdi tek yapmanız gereken dosyaların nereye kaydedileceğini seçmek ve Tamam‘a dokunmak.

Android cihazınız Root’lu ise Micro SD kartınızı bilgisayara bağlamadan onarabilirsiniz. Root’lu Android cihazlar için DiskDigger uygulamasını Google Play Store‘dan indirmek için buraya tıklayın.

Uygulamanın ücretli sürümünde bütün dosyaları kurtarabilirsiniz. Ancak ücretsiz sürümde sadece JPEG, PNG, MP3 ve MP4 dosyalarını kurtarmanız mümkündür. Uygulamanın ücretsiz ve kısıtlı sürümünü indirmek için buraya tıklayın.

Mac kullanıcıları da Micro SD kartını onarabilir ve içindeki verileri kurtarabilir. EaseUS isimli programı Mac’inize indirin. Programı buraya tıklayarak Mac’inize indirebilirsiniz.

Programı indirmeyi tamamladıktan sonra hafıza kartını Mac’e takın ve programı başlatın. Ardından geri yüklemek istediğiniz veri türlerinin yanı sıra bellek kartını da seçin.

Program kısa bir taramadan sonra size, hangi dosyaların kurtarılabileceğini gösterecektir. Hatta yanlışlıkla sildiğiniz dosyalar bu ekranda görüntülenecektir. Burada kurtarmak istediğiniz dosyaları ve dosya türlerini seçin.

Son adımda kurtarmak istediğiniz dosyaların kaydedileceği bir klasör belirlemeniz olacaktır. Dosyayı SD karta tekrar geri yüklemeniz önerilmemektedir.

Micro SD Kartı Onarma ve diğer tüm cihazlar hakkında sorularınızı buraya tıklayarak forumumuz üzerinden yeni konu açarak bize iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!