Kategoriler
Konular

Android’de Güncellemeleri En İyi Başaran Üreticiler

Android işletim sisteminin önündeki en büyük engelin üreticilerin sunmakta geciktiği ya da sunmayı başaramadığı güncellemeler olduğu biliniyor. Bu yüzden Apple iPhone sahiplerinin en büyük avantajı kısa süre içinde en güncel iOS sürümlerini kullanmaya başlayabiliyor olmaları.

Android’de Güncellemeleri En İyi Başaran Üreticiler

Bu açıdan bakınca Android’in en büyük sorunu güncelleme ve sürüm farkları denebilir. Google’ın çabalarına rağmen Android 7.0 Nougat sürümü bir sene geçmesine rağmen sadece yüzde 20’den az kullanım oranına erişebildi. Android 8.0 Oreo ise binde 2 oranında kaldı! Android sürümünün güncel olması sizin için önemliyse özel ROM atmanız ya da Pixel / Android One serisi cihaz bulmanız gerekiyor.

Google

Android güncellemelerini ilk alan cihazlar Nexus ve Pixel modelleri oldu ve böyle devam ediyor. İki sene güncelleme ve üç sene güvenlik açısı güvencesi var.

Samsung

Android güncellemelerini en sık ve hızlı alan Samsung modelleri yeni nesil Galaxy S ve Note modelleri olmakta. Genelde 18 aya kadar destek veriliyor. Galaxy S7 sahipleri Oreo alacak ve S8 sahipleri Android P alıyor olmalı.

screenshot.1510917118

Galaxy A serisi cihazlara da aylık güvenlik güncellemesi güvencesi veriliyor. Üç sene boyunca güncelleme desteği ifade ediliyor.

LG

screenshot.1510921314

LG’de güncellemeler G ve V serilerine odaklanoyor. Amiral gemileri genelde iki büyük Android güncellemesi alıp terfi ediyor. Genelde G, V, Q ve X serileri en fazla iki sene destekleniyor.

Sony

Sony genelde üst seviye modelleri ve bazen Compact versiyonlarını güncelliyor. Herhangi bir kural yok ve kimi zaman çok hızlı, kimi zaman aylar sonra güncelleme geliyor. Güvenlik güncellemeleri periyodik olarak çoğu cihaza sunuluyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.