Kategoriler
Rehberler

Android: Video Çekerken Görüntü Sabitleme

Telefonların video kayıt yeterlilikleri genelde FPS akıcılığı ve çözünürlükle ifade ediliyor. Bunların artması kaliteyi yükseltiyor ama yüksek kalitede Full HD ötesi 4K kayıt sadece amiral gemilerinde var. Bununla birlikte videoların net çıkacağının garantisi yok çünkü titreşim en büyük sıkıntılardan.

Android: Video Çekerken Görüntü Sabitleme

Mobil cihaz kameraları son yıllarda titreşim kesici OIS, karanlıkta daha net çeken büyük alıcı, çift kamerayla optik zoom gibi artılar kazandı ama her cihazda yok. Çoğu klasik modelde sadece 13 MP gibi klasik alıcılar var ve titreşim engellemek zorlu. Video çekerken stabil kılmak adına tripod taşımak dertli gelebilir. Aksiyon kameraları gibi görüntüyü analiz edip titreşim kesen uygulamalar var.

screenshot.1511271908

Google Camera uygulaması içinde video stabilizasyon seçeneği var. Bunun için kamera uygulamasında menüye girip ayarlar içinden stabilizasyon aktifleştirmek gerekiyor. Normal biçimde video çekin ve mümkün olduğunca sabit tutun. Bitince sonda oynattığınızda hala titreme varsa stabilizasyon uygulayın.

screenshot.1511272043

Sonradan Google Photos uygulamasıyla da bunu gerçekleştirebilirsiniz. İşlem bitene kadar uygulamadan çıkmayın. Durum göstergesi gelecek ve bitince izleme şansı olacak. Daha iyi olduğunu düşünüyorsanız orijinal yerine saklayın.

Bu şekilde sonradan yazılımla sabitlenen videolarda görüntü duruma göre epey iyi olabiliyor. Beklentileriniz düşük olmalı. Örneğin koşarak video çekerseniz uygulama sonucu bile yeterince iyi bir sonuca imza atamaz. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.