Kategoriler
Haberler

Windows Phone Teknoloji Dünyasından Çekiliyor

Bilgisayar işletim sistemi olarak tanıdığımız, Microsoft tarafından geliştirilmiş Windows, akıllı telefon işletim sistemi sektörüne de işletim sistemi olarak geçtiğimiz yıllarda adını yazdırmıştı. Windows, Windows Phone işletim sistemini ilk kez 2010 yılının Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi‘nde duyurmuştu.

Windows, Nokia‘nın isim haklarını satın almış daha sonra  Nokia Lumia modelinde Windows Phone işletim sistemini kullanmıştı. Windows, en son sürümü olan Windows 10 Mobile‘ı 20 Kasım 2015‘te yayınlamıştı. Şirket Windows Phone işletim sistemi üzerinde yaptığı çalışmaları bir süredir askıya almıştı.

Windows Phone ekibinin arasında yer alan ve Microsoft’un tanıtım yüzü olan Joe Belfiore‘un Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre Windows, Windows 10 Mobile işletim sistemi için yeni özellikler ve donanımlar geliştirmeyecek. Güncel Windows işletim sistemi kullanıcıları ise telefonlarına sadece hata düzeltme ve güvenlik güncellemesi alacak. Yapılan bu açıklamayla Windows Phone işletim sisteminin tüm hareketlerinin durdurulduğu resmiyete kavuşmuş oldu.

Windows Phone, 2008 yılında Amerika’da 8 Ekim 2010‘da yayınlamıştı. 20 Kasım 2015’te yayınlanan Windows 10 Mobile sürümü de en son 16 ay önce Windows 10 Mobile 10.0.14393.1‘e güncellenmişti.