Kategoriler
Rehberler

Android: Siyah Duvar Kağıdıyla Batarya Süresini Uzatmak

Çoğumuz ekranın en fazla batarya tüketen mobil parça olduğunu biliyoruz. Sadece görüntüsü değil aynı zamanda güçlü arka plan aydınlatması bataryamıza darbe vuruyor. Bu yüzden parlaklığın en düşük değere çekilmesi öneriliyor ama ne fayda! Siyah duvar kağıdıyla bir diğer hile yapabilirsiniz.

Android: Siyah Duvar Kağıdıyla Batarya Süresini Uzatmak

Ekranların büyük kısmı IPS LCD ya da AMOLED. Samsung tarafında AMOLED ağır basıyor ve bunda arka plan ışığı yok. Bu yüzden AMOLED ya da OLED ekranlarda koyu renk duvar kağıdı kullanınca çoğu piksel kapalı kalıyor ve aydınlatma da olmadığından güç tüketimi düşüyor ve batarya ömrü uzuyor. LCD’de ise koyu duvar kağıdı kullanmak batarya kullanımını benzer oranda düşürmüyor. Bunun yerine otomatik parlaklık ve düşük değerlerin seçilmesi öneriliyor.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

screenshot.1511366440

Düzenleme yapabileceğiniz diğer ayarlar ekran kararma süresi. Bunu dakika yerine 15 ya da 30 saniyeye düşürürseniz ekran kararmadan önce fazla beklemez ve batarya kullanımı düşer. Uygulamalar destekliyorsa arka zemin rengi koyu seçilebilir.

screenshot.1511366498

Bu nedenle koyu renkli duvar kağıtları indirmenizde fayda var. Bunları çeşitli internet sitelerinde bulabilirsiniz. Güç koruma modu devreye girince daha da yüksek verim elde edebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.