Kategoriler
Rehberler

iOS: iOS 11 Sayesinde Çöp SMS’lere Son!

iOS 10 sürümüyle birlikte Apple iPhone kullanıcılarına arama engelleme özellikleri tanıtıldı. Bu sayede can sıkan aramalar azaldı. Bu sene Apple’ın amacı benzer adımı SMS için atmak oldu. iOS 11 ile çöp SMS’leri engelleme olanağı da ekleniyor. Üçüncü parti uygulamaları kurmaya gerek yok.

iOS: Çöp SMS’leri Engelleyen Uygulamalar

Her ne kadar çöp SMS’ler epidemik salgına dönüşmüş olsa da azaltmak mümkün. Genelde gelişmekte olan ülkelerde çöp SMS sık gönderiliyor çünkü sıkı bir denetim ve ceza sistemi yok. Bu tür sistemler çoğu kez üyelik aşamasında alınan telefon numarası kullanılarak ve diğer firmalara satılarak kötü niyete dönüşüyor. Engelleme yapmak adına iOS 11 terfisini tamamlamanızı öneriyoruz.

screenshot.1511365670

iOS 11 ile gelen SMS engelleme sistemi, önceki arama engelleme sisteminin uzantısı. Kimlik tespiti ağını kullanan yeni sistemde basit biçimde içerik sağlayıcılar filtreden geçiriliyor. SMS engelleme odaklı üçüncü parti uygulamalar da benzer biçimde işliyor. Sadece çöp içerik gönderdiği bilinen telefon numaraları ve bu içeriklerdeki standart metinler veritabanına ekleniyor. Böylece filtreleme yapılıyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

screenshot.1511365823

Filtreleme açıldığında uygulamadaki SMS kısmında ek bir sütun şeklinde çöp içerik toplanıyor. Sağda görülen bu sütun mavi renk başlığa sahip. Bu tür mesajlar gelince bildirim almıyor ve rahatsız edilmiyorsunuz. Aktifleştirmek için tek yapmanız gereken arama engelleme sistemine benzer biçimde ayarlar uygulaması içinden mesajları bulmak ve manuel olarak bilinmeyenler ve çöp kısmını işaretlemek. Şartları kabul etmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.