Kategoriler
Rehberler

Android: BankBot Truva Atından Korunma

Android kullanıcısı milyarları aşıyor ve genelde açık yapısıyla beğeni kazanan bu işletim sistemini hedef alan tehditlere her gün bir yenisi ekleniyor. Her ne kadar çoğu uygulama Google Play taramasından geçse de bazı uygulamaları apk olarak indirip kuranlar var ve bu bir risk oluşturuyor.

Android: BankBot Truva Atından Korunma

Google farklı yöntemlerle saldırılara karşı koruma kalkanları geliştiriyor ama kimi zaman reklamlara tıklayınca inen gizli kodlar da bu tür sorunlar yaratabiliyor. Son günlerde akla gelen en kötü örneklerden biri yükselişi süren BankBot adlı truva atı. 2017 başında beliren ve Google tarafından dört versiyonu temizlenen BankBot geri döndü!

screenshot.1511445209

Bu zararlı uygulama genelde Google Play ortamındaki fener uygulamalarına dahil edilerek dağıtıma sunuluyor. Ardından kurulunca telefonda online bankacılık uygulaması olup olmadığına bakıyor ve ayrı bir APK indirip kuruyor ve root izni isteyip sistem güncellemesi geldi diye sizi kandırıyor. Buna izin verirseniz artık root izni aldığı için her türlü hesabınıza ait kullanıcı adı ve parolayı çalıp dışarı gönderebiliyor!

Koruma Yöntemi

  1. Kendinizi korumak adına işletim sistemi ve Google Play ile servisler güncellemelerini geciktirmeden kurun ve root izniniz varsa emin olmadan asla vermeyin.
  2. Google Play dışındaki ortamlar ve mağazalardan uygulama kurmayın, netten bulduğunuz pro sürüm apk paketlerini kurmayın.
  3. Uygulama indirmeden önce kullanıcı şartnamesini ve istediği izinleri dikkatli biçimde analiz edin
  4. Aynı zamanda koruma için F-Droid gibi güvenlik ve tarama uygulamaları kurarak dur bakalım diyebilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.