Kategoriler
Rehberler

Android: Root Gerektirmeden Özelleştirilebilen Daima Açık Ekran

Bu sene içinde ilan edilen yeni amiral gemilerinde ekranın daima açık kalmasına ve belirli bilgilerin gösterilmesine olanak veren daima açık ekran (AOD) yenilikleri gördük. Samsung dışındaki OnePlus ve Pixel gibi modellerde buna ortama uyan ekran adı da veriliyor. Bildirimler kolayca görülebiliyor.

Android: Root Gerektirmeden Özelleştirilebilen Daima Açık Ekran

Telefonunuzda böyle bir ekran özelliği yoksa ve eklemek istiyorsanız genelde root almanız ve sistem dosyalarına ekleme yapmanız gerekiyor. Bunun nedeni ekranın açık kalması adına gerçekleşen zorlama ve normal ekrana dönüş için tetikleme. Bildirimler arka planda geldikçe ekranda bir alanda gösteriliyor olacak. Elbette bu işlemin batarya ömrüne darbe vuracağı kesin ve kaçışınız yok.

Diğer yandan sevindirici bir gelişme artık root olmadan da bunun yapılabiliyor olması ama kötü haberse sadece zaten AOD destekli Samsung Galaxy S7/S7 edge, S8/S8+, Note 8, A3/5/7/ 2017 modelleriyle kullanılabilmesi. Getirisi olarak daha fazla özelleştirme olanağı veriyor. Metin rengi seçme, keyif emojisi ekleme, özel metin gösterme gibi artıları var.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Uygulamayı ücretsiz olarak indirin ve kurun. Ardından çalıştırınca erişilebilirlik izinlerini isteyecek ve onay vermeniz gerekecek. Bir sonraki adımda kullanım için onay verin.

Uygulama menüsü açılınca metin ve görsel, çözünürlük gibi seçenekleri düzenleyeceksiniz. Bunun getirisi AOD ekrana bir mesaj ya da görsel ekleyebilmek.

Ekranda görülen metnin font boyutunu ve rengini de seçebilirsiniz.

Metin yerine görsel eklemek isterseniz uygun biçimde kesilmiş bir görseli seçmeniz istenecek. Belki çok gerekli bir uygulama değil ama zaten AOD kullananlara ek seçenekler tanıyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.