Kategoriler
Konular

Lenovo Moto E4 Plus İnceleme

Günümüzde akıllı telefonların fiyatları aldı başını gidiyor ve 5000 TL üstü fiyatlar şaşırtıcı olmaktan çıkıyor. “Dudak uçuklatan rakamlar bana uymaz, zaten seneye değiştiririm” diyorsanız o zaman giriş seviyesi ve biraz üstü cihazlar daha cazip gelebilir ki bu kulvarda da epey seçenek var. Bazı modeller özellikle fiyat performans oranıyla şov yapabiliyor.

Benzer özelliklere ve fiyata sahip çok sayıda benzer akıllı telefon olduğuna göre hangisini seçmelisiniz? Bu gerçekten de cevaplanması zor olan bir soru. Bu yüzden incelemelere devam ediyoruz. Şu sıralar 849 TL gibi cazip fiyata sahip olan Lenovo Moto E4 modeli sonrasında biraz daha iyileştirilmiş ve geniş ekranlı Moto E4 Plus geldi. Bu modelde de 1219 TL gibi cazip bir fiyat söz konusu ve özelliklerde ilerleme var.

Kaliteli Tasarım

E4 Plus ile biraz daha büyük ve ağır olan gövdeye geçiş söz konusu. Alt ve üst kısımlardaki çerçeveler epey geniş. 155 x 77.5 x 9.6 mm boyutlarıyla hissedilir derecede kalın. Ağırlıksa 198 gram yani standart E4’ten neredeyse yüzde 30 daha ağır. Bunun nedenlerinden biri daha geniş ekran ve diğeri arka kapağın plastik yerine metal olması. Arka kapak hala çıkarılabilir tip ve altında microSD ile SIM yuvaları var. Bununla birlikte 5000 mAh kapasiteli dev batarya değiştirilemiyor.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Metal gövde sayesinde ele alınca premium hissiyat veriyor. Sağ kısımdaki ses ve güç butonlarına kolayca erişilebiliyor. Parmak izi alıcısı olması gerektiği gibi ön kısımda ekranın altında. Bu aynı zamanda çift işlevli yapısıyla Home butonu olarak da kullanılabiliyor. Tasarım anlamında ilgi çekici ya da unutulmaz bir çizgi yok.

Ekran ise 5.5 inç genişliğinde ve LCD panelin çözünürlüğü sadece 1280 x 720 piksel yani kabul edilebilecek en düşük seviyede. Beklenenden daha net bir ekran ve standart E4’ten yarım inç daha geniş olsa da günü kurtarıyor. 720p panelde renkler ve görüş açıları beklentileri karşılıyor. Ekranın hemen üst kısmında 3.5 mm kulaklık fişi yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

Akıcı Performans

E4 Plus iki ayrı sürümde sunuluyor: MediaTek MTK6737M dört çekirdekli 1.3 GHz işlemci ve 3 GB RAM bellek standart ama depolama seçenekleri 16 ve 32 GB. Biraz daha fazla masrafla 32 GB modeli almak daha mantıklı gelebilir ama en azından microSD kartlar eklenebiliyor ve 128 GB’a kadar destek veriliyor. Akıcı performans sunsa da belirli uygulamalarda ve oyunlarda anlık takılmalar ve donmalar yaşanabilir. Giriş seviyesi olduğundan NFC yer almıyor.

Motorola her zaman için Android özelleştirmelerini en az seviyede tutmaya çalışıyor ve benzer durum E4 Plus için de geçerli. Akıcı ve hoş görünen kullanıcı arabirimi kullanımda. Android 7.1.1 yüklü gelen cihazda herhangi bir gereksiz istenmeyen uygulama yüklü gelmiyor. Ayarlardan biri iPhone’da olduğu gibi cihazı kaldırınca otomatik olarak ekranı gösteriyor.

Gövde kalınlığının nedenlerinden bir diğeri 5000 mAh kapasiteli batarya ve denemelere göre iki güne kadar destek sunabiliyor. Tamamen boş haldeyken şarj olması tam tamına üç saat alıyor ki bu esnada kutudan çıkan 5V2A yani 10 Watt adaptörü kullandık. Karşılığında en az iki gün kullanım süresi geliyor. Çok sayıda uygulama açıp zaman geçirseniz de batarya etkilenmiyor.

İlginizi Çekebilir:  2022'nin en iyi iPhone ve iPad video düzenleme uygulamaları

İdare Eden Kamera

Giriş seviyesi bir akıllı telefon olduğundan kameralardan mucize beklemek doğru olmaz. Arkada yer alan 13 MP kameranın elde ettiği görüntülerde cansızlık söz konusu. En iyi aydınlatma koşullarında titreşimi azaltacak biçimde dikkat etmek kaydıyla başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bununla birlikte f/2.0 aralık beklenenden iyi ve karanlık alanlarda fotoğraf kalitesine olumlu etki yapıyor. Bir diğer getirisi kolayca derinlik hissi olan fotoğraflar çekebilmek.

Önde yer alan 5 MP selfie kamerasının en büyük artısı sağ kısımda yer alan LED flaş ve böylece çok daha net görünüyorsunuz. Sonuç olarak Lenovo Moto E4 Plus için fiyatının karşılığını rahatlıkla hak ediyor diyebiliriz. Uygun fiyatı, geniş net ekranı, akıcı performansı, Android 7.1.1 deneyimi ve metal gövdesiyle olumlu izlenim bırakıyor. En büyük kozu muhteşem batarya süresi demeliyiz.