Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google’ın Yeni Files Go Uygulaması

Google bir süre önce Files Go adındaki yeni nesil dosya yönetici uygulamasını yayına soktu. Apple’ın iOS 11 ile basit bir dosya yöneticisi dahil etmesinden sonra Google’dan beklenen adım geldi ve zaten daha iyi durumda olan Android resmi dosya yöneticisi iyileştirildi.

Google'ın 10 Milyon İndirilen Yazılımı Files Go'ya Yeni Güncelleme ...

Android: Google’ın Yeni Files Go Uygulaması

Google aslında Apple AirDrop adlı dosya aktarım sistemine cevap vermiş oluyor çünkü adından anlaşılacağı gibi Google Files Go uygulaması dosya aktarımına odaklanıyor. AirDrop’u geride bırakacak biçimde yakın mesafedeki cihazlar arasında dosya aktarımına da olanak veriyor.

Gerçekte bu uygulama Android One adlı uygun fiyatlı cihaz oluşumu düşünülerek geliştirildi ve basit bir yapı içeriyor. Android Go adındaki basitleştirilmiş Android Oreo sürümü en ucuz cihazları hedefliyor. Neyse ki Android Go dışındaki cihazlarda da Files Go kullanılabiliyor.

Google Now gibi kart yapısını esas alan uygulama ilk açılış anında öneriler sunuyor ve cihazdaki depolama alanını arttırabilmeniz için yardımcı oluyor. Facebook ve diğer sosyal medya uygulamaları cihaza epey fotoğraf indirip yer kaplayabiliyor. Bunları buluta yedekleyip cihazda yer açmak mantıklı ve bu seçeneği – elbette Google Drive üzerinden – sunuyor.


Daha ötesi uygulamalara ait önbelleği boşaltma imkanı da veriyor. Bu sayede GB seviyesinde boş alan kazanmak bile mümkün olabiliyor. Diğer kolaylığı az kullanılan ya da hiç kullanılmayan uygulamaları bulup silerek yer açmanıza izin vermesi. Bunun için uygulamalarınıza erişim izni vermeniz şart.

Bir diğer artısı sizi uğraştırmadan birden çok kopyası olan içeriği ve fotoğrafı bulup temizlik yapmanıza olanak vermesi. Buna ek olarak en büyük boyutlu dosyaları bulup gözden geçirerek yer açmanıza da olanak veriyor. Dosyaları kategorilere sokup kolayca göz atmanıza imkan sunuyor.

Son olarak yakındaki cihazları tarayıp kolayca dosya göndermenize de olanak veriyor.  Bluetooth üzerinden iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bulut depolama servislerini ekleme, FTP ya da WebDAV gibi artılar şimdilik yok.