Kategoriler
Apps & Oyunlar

Instagram Hikayelerini Kullanma

Instagram hikayeleri, anlık fotoğraf ve video paylaşmamız için Instagram’a getirilen bir özellik. Zamanla geliştirilen bu özellik, kullanıcıların canlı yapmasına bile olanak sağladı. Canlı yayın özelliği ile de büyük ses getiren Instagram, canlı yayın özelliğini de geliştirerek canlı yayına katılan kişileri de yayına katma özelliği sağladı.

Instagram hesap silme ile ilgili bilmeniz gereken her şey ...

Bununla birlikte her geçen gün kullanıcılarına çeşitli özellikler sunmaya çalışan Instagram, hikayeler özelliği için de yeni özellikler getirerek kullanıcıların Instagram’da daha aktif olmasını sağlıyor.

Instagram Hikayelerini Kullanma

Instagram hikayelerini kullanmak oldukça basittir. Ancak arkadaşlarınız arasında hikayeleri en etkili kullanan kişi siz olmak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz ipuçlarını uygulayın.

Hikaye Nasıl Oluşturulur?

Instagram’da hikaye oluşturmak için Instagram uygulamasına girmeniz gerekiyor. Uygulamayı girdikten sonra uygulama ana ekranının sol üst köşesinde arkadaşlarınızın hikayeleri paylaştığı ve gösterildiği bölümde profil fotoğrafınızın yanında bulunan + işaretine tıklayın. Ya da direkt olarak uygulama ana ekranının sol üst köşesindeki kamera butonuna dokunun.


Hikayelere Filtre Ekleme

Instagram’da hikaye paylaşımı yaparken filtreler ekleyebileceğinizi de unutmayın. Fotoğrafı çekmek için Normal modunu kullanın. Normal modunda fotoğraf çekmek için açıyı ayarlayın ve ortadaki butona dokunun. Video için bu butona uzunca basabilirsiniz. Ama Eller Serbest ile bir kez dokunduğunuzda butona uzun süre basmanıza gerek kalmadan da video çekebilirsiniz.

Fotoğrafı çektikten sonra fotoğrafın veya videonun üzerinde parmağınızla, ekranı sağa doğru kaydırın. Hikayenizin üzerinde böylece filtre değişikliği yapabilirsiniz. Ayrıca hikayeler ekranının sağ üstünde yer alan simgeleri de kullanarak hikayelerinizin üzerine konum, tarih, saat ve çeşitli etiketler ekleyebilir, birbirinden farklı yüz ifadeleri ile hikayelerinizi süsleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?

Hikayeler ekranında, çektiğiniz fotoğrafı galerinize ister orijinal haliyle ister üzerinde oynanmış haliyle galerinize kaydedebilirsiniz. Fotoğrafı galeriye kaydetmek için hikayeler ekranının sol altında yer alan Kaydet‘e dokunun. Fotoğrafı direkt olarak hikayeye atmak için Hikayem‘e, arkadaşlarınıza özel olarak göndermek için Gönder‘e dokunun.

Hikayelerinize Arkadaşlarınızı Etiketleyin

Instagram’da hikayelerinizde yer alan arkadaşlarınızı da Instagram hikayelerinize etiketleyebilirsiniz. Hikaye ekranının sağ üst köşesinde yer alan Aa‘ya tıklayın ve @kullanıcıadı şeklinde arkadaşlarınızı etiketlemeye başlayın.

Diğer Modları Kullanın

Instagram hikayelerinde sadece fotoğraf paylaşmakla kısıtlı kalmazsınız. Instagram’ın hikayeler özelliğinde kullanıcılara sunulan diğer özellikleri de kullanarak hikayelerinize canlılık katabilirsiniz. Hikaye atmak için Instagram uygulamasında sol üst köşede bulunan kameraya tıklayın ve fotoğraf ya da video çekeceğiniz tuşun altında yazan Normal‘e parmağınızla dokunarak ekranı yavaşça sağa veya sola kaydırın. Böylece Boomerang, Canlı Yayın, Eller Serbest, Tersten gibi modları da kullanabilirsiniz.

Hikayelerinizi Kimin Gördüğünü Kontrol Edin

Instagram hikayelerinizi kimin gördüğünü kontrol etmek için Instagram uygulamasının ana ekranında sol üst köşede bulunan Sen‘e dokunun. Paylaştığınız hikayeleri böylece görüntüleyebilirsiniz. Paylaştığınız hikayenin sol altında yer alan sayıya dokunun. Burada kimlerin ve kaç kişinin gördüğüne erişebilirsiniz.