Kategoriler
Rehberler

İthalatçı Garantili / Yurt Dışı Samsung Galaxy J5 Prime’a Android 7.0 Nougat Yüklemek

İthalatçı garantili / yurt dışı Samsung Galaxy J5 Prime’a Android 7.0 Nougat yüklemek için uygulanması gereken işlemleri ele alıyoruz. Ülkemizde büyük firmaların resmi garantili akıllı telefonları çeşitli internet siteleri ve mağazalarda bir taraftan da ithalatçı garantili şekilde satılmakta ve bu cihazlar hayli ilgi görüyor. Bu durumun sebebi şüphesiz ithalatçı garantili akıllı telefonların resmi firma garantisinde olan cihazlara kıyasla birkaç yüz TL daha uygun fiyatla satın alınabiliyor olması. Özellikle giriş ve orta seviyedeki akıllı telefonların fiyatlarını ciddi şekilde etkilediğini görüyoruz. Resmi garantili modeller yazılım güncellemeleri Türkiye’de dağıtılmaya başlandığında güncellemeyi sorunsuz alabiliyor fakat ithalatçı garantili modeller çoğunlukla OTA güncellemelerinden mahrum kalıyor. Bu nedenle yurt dışı / ithalatçı garantili akıllı telefonlara güncellemeyi elle yüklemek gerekiyor. İthalatçı garantili / yurt dışı Samsung Galaxy J5 Prime’a Android 7.0 Nougat yüklemek hiç de zor değil.

İthalatçı Garantili / Yurt Dışı Samsung Galaxy J5 Prime’a Android 7.0 Nougat Yüklemek

  • Eğer cihazınızın IMEI’si değiştirilmişse bu işlem IMEI’nizin silinmesine veya orijinal haline dönmesine neden olabilir. Bu rehber sadece IMEI numarası pasaporta işlenerek resmi olarak kayıtlı cihazlar içindir.
  • Odin ile firmware yükleme işlemi cihazdaki tüm verileri sıfırlayacaktır, bu nedenle öncelikle tüm verilerinizi yedeklemelisiniz. Yedekleme için bu rehberdeki uygulamalardan birisini kullanabilirsiniz.

Öncelikle Samsung’un Smart Switch programını bilgisayarınıza yükleyip akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın ve güncellemeleri bu programla denetleyin. Galaxy J5 Prime için Nougat güncellemesi görünüyorsa güncellemeyi Smart Switch yazılımını kullanarak kurabilirsiniz.


Smart Switch yazılımıyla sonuç alamıyorsanız Google Play mağazasından ücretsiz Phone Info Samsung uygulamasını indirin ve çalıştırın. CSC kodu sekmesinden cihazınızın hangi ülke varyantında olduğunu öğrenin.

[appbox googleplay id=org.vndnguyen.phoneinfo]
Buradan SamMobile sitesine erişin ve Galaxy J5 Prime akıllı telefonunuzun CSC koduna uygun olan firmware dosyasını seçip indirin. Site üye olup oturum açmadan firmware indirme olanağı sunmuyor. Ücretsiz üyelikte indirme hızı hayli kısıtlanmakta, yani dosyanın indirilmesi biraz uzun sürebilir.

Galaxy J5 Prime akıllı telefonda Ayarlar menüsüne erişin ve Geliştirici seçenekleri‘ni bulun. Geliştirici seçeneklerinin altında bulunan USB hata ayıklama modunu etkinleştirin.

İndirdiğiniz Galaxy J5 Prime firmware dosyasını arşivden çıkarın / genişletin.

Buradan Odin programını bilgisayarınıza indirin.

Odin ZIP dosyasını genişletin.

Odin v3.12.7 programını çalıştırın.


Galaxy J5 Prime’ı güç tuşunu kullanarak kapatın. Ana ekran + güç + ses azaltma tuşlarına basılı tutarak akıllı telefonu download modunda çalıştırın. USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.

Cihaz sorunsuz algılanmışsa Odin arayüzünde ID:COM kutucuğu mavi renge bürünecektir.

AP kutucuğuna tıklayın ve firmware dosyasını seçin.

re-partition seçeneğinin işaretli olmaması gerek.

Start butonuna tıkladığınızda firmware flash’lama işlemi başlayacaktır. İşlem başarıyla tamamlanınca arayüzde sol üst kısımda yeşil arka plan üzerinde PASS! uyarısını göreceksiniz.