Kategoriler
Rehberler

Sony Xperia Z1’e Android 7.1.2 Nougat Yüklemek (Custom ROM)

Sony Xperia Z1’e Android 7.1.2 Nougat yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Sony’nin bir dönem amiral gemisi akıllı telefon modellerinden olan Xperia Z1 güncelliğini kaybetmiş olsa da esasında sevilen bir modeldi. Bu cihazı hala kullanıyorsanız işletim sistemi versiyonunu terfi ettirerek akıllı telefonu daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Akıllı telefonunuzda TWRP recovery kuruluysa ve root erişimini sağladıysanız Resurrection Remix custom ROM ile Android 7.1.2 Nougat işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

ROM’u flash’lamadan önce android yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı.

Sony Xperia Z1’e Android 7.1.2 Nougat Yüklemek (Custom ROM)


NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Öncelikle bilgisayarınızı çalıştırın ve web tarayıcınızı açın. Buradan Android 7.1.2 Nougat paketini, bu bağlantıdan ise Google Apps paketini indirin.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Xperia Z1 akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Resurrection Remix custom ROM paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

TWRP ana menüsüne geri dönün ve Reboot system now seçeneğini kullanarak akıllı telefonu yeniden başlatın.

İlk açılış biraz zaman alabilir. Cihaz kullanıma hazır hale geldiğinde Android Nougat işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz.