Kategoriler
Konular

2017 Yılının En Güvenli Mobil İşletim Sistemi Hangisi?

Sene sonu gelince çok sayıda kullanıcı yeni akıllı telefona geçiş yapıyor. Yeni bir cihaz seçerken iOS mu yoksa Android mi kullansın diye düşünebilirsiniz. 2017 yılında mobil işletim sistemleri artık iyice olgunlaştı ama son nesil saldırılar daha etkili olmaya başladı yani riskler yükseldi.

2017 Yılının En Güvenli Mobil İşletim Sistemi Hangisi?

Seçim yapma aşamasında cihazdan önce mobil işletim sistemi seçerken zorlanıyorsanız şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

İstenmeyen Yazılımlar

Bazı üreticiler gereksiz uygulamalar kurulu olarak cihaz sunuyor ve bunları kaldırmak da mümkün olmuyor. iOS dünyasında böyle bir durum yok. Android dünyasında üretici imzalı uygulamalar bazen sadece root alarak kaldırılabiliyor. Bu nedenle kazanan iOS oluyor.

Kilitleme ve Parola

iOS dünyasında TouchID yerini FaceID aldı ve gelecek modellerde ön planda olacak. Sonuç olarak dünyanın en güvenli sistemi gibi görünüyor. iOS zaten bu koruma sistemlerine önem veriyor ve teşvik ediyor. Android tarafında da yüz tarama gibi sistemler daha uzun zamandır var. Samsung ise iris tarama bile ekledi yani Android geri kalmıyor. Ana sorun Android’in açık kaynaklı yapısından ötürü daha kolay kırılabilmesi.

Uygulama Marketi Güvenliği

Apple kuralları gereği iOS App Store ortamı son derece güvenli. Google da benzer adımları attı ve sunulan uygulamaları tarıyor. Böylece güvenlik seviyesi artıyor. Son zamanlarda iki markette de bazı güvenlik sorunları yaşandı. Google güvenliği arttırmak için daha fazla önlemler alıyor ve altyapısını güncelliyor.

Açıklar ve Güncellemeler

iOS tarafında güncellemeler anında sunuluyor ve bekleme olmuyor. Açıklar her iki tarafta da yaşanıyor ama iOS kullanıcıları daha şanslı ve yamalar hızla iniyor. Android tarafında durum çok daha kötü ve belki de Android’in en büyük sorunu geciken ya da hiç gelmeyen güncellemeler. Kazanan iOS denebilir.

Ek Güvenlikler

Android ve iOS kullanıcıları tam kapsamlı disk kriptolama olanağı veriyor. iOS tarafında bu özellik standart varsayılan. Android sürümleri ilerledikçe buna önem verilmeye başlandı ama üreticiler performans için bunu kapalı olarak kullanıcıya sunabiliyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.