Kategoriler
Rehberler

Android: Arka Plan Uygulamalarını Sınırlayıp Batarya Koruyun

Android işletim sistemi sürekli olarak iyileşme gösteriyor ve daha iyi hale geliyor. Yenilikler eklense de bunların tam olarak oturması bir seneden fazla zaman alabiliyor. Doze modu Marshmallow ile geldi ama oturması için Nougat beklendi. Arka plan uygulamalarını daha iyi sınırlamak mümkünleşti.

Android: Arka Plan Uygulamalarını Sınırlayıp Batarya Koruyun

Android’in Nougat sürümüyle birlikte Google tarafından “RUN_IN_BACKGROUND” adlı bir özel izin geldi. Geliştiriciler sadece test amaçlı kullanıyorlar ve kullanıcılardan gizli bir seçenek. Android GO ile kullanıma girmesi beklenen bir diğer özellik olduğu düşünülüyor. Bu sayede uygulamalar arka planda çalışmak için izin almak zorunda kalıyor. Böylece gereksiz batarya tüketenler engellenebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

https://f-droid.org/en/packages/com.pavelsikun.runinbackgroundpermissionsetter/

İzinleri sonradan kaldırmak ve uygulamaları bu listeden çıkarmak mümkün ve kolayı var. Bu uygulama henüz Google Play markette yer almadığı için yukarıdaki linki kullanarak indirebilirsiniz. Amacı işinizi kolaylaştırıp bu izinleri alan uygulamaları görmenizi sağlamak.

Uygulamanın doğru biçimde işlem yapabilmesi için cihazda root yetkisi almanız şart. Eğer bu yoksa adb ile komut göndermek dışında yolunuz yok. Uygulama sayesinde kolayca ilgili uygulamaların anahtarlarını yani izinlerini kesebilirsiniz. Aksi durumda PC’den komutlar girmeniz gerekecek:

adb shell cmd appops set <package-name> RUN_IN_BACKGROUND ignore

package-name kısmına uygulamanın adını yazmanız gerekiyor. İzin vermek için aksine:

adb shell cmd appops set <package-name> RUN_IN_BACKGROUND allow

Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak