Kategoriler
Rehberler

Android: Cihazınız İçin En Uygun Fontu Seçmek

Android cihaz sahibiyseniz ve modlar, temalar, fontlar kullanarak özelleştirmek ve sıradışı hale getirmek istiyorsanız önünüzde çok sayıda seçenek var ve büyük kısmı ücretsiz. Bazı Android cihaz üreticileri genelde cihazı farklı göstermek adına değişik fontlar yükleyerek satışa sunuyor.

Android: Cihazınız İçin En Uygun Fontu Seçmek

Tipografi olarak adlandırılan font seçimi sırasında Serif ya da Sans-Serif ayrımı ön plana çıkıyor. Serif olan fontlarda uç kısımlarda kıvrımlar oluyor. Sans-Serif ise bunları içermiyor ve zaten Sans kelimesi Fransızca yok anlamını taşıyor.

Bu durumda Android cihazlarla Sans-Serif ya da Serif font arasında ne gibi bir seçim yapmak gerekiyor? Bazı uzmanlar kenarları kıvrık olan font yapısı sayesinde 1 ve I ile arası farkın kolayca ayırt edilebildiğini söylüyor. Diğer yandan günümüzde Serif fontlar büyük oranda gazete, dergi, kitap gibi basılı ortamlarda kullanılıyor. Dijital ortamlardaysa sade tip Sans-Serif fontlar tercih ediliyor.

Google’ın Android için seçtiği Droid Sans ve Roboto fontları yapı olarak Sans-Serif esaslı. Ekranı büyük ve çözünürlüğü yüksek cihazlarda Serif olsa bile detayları net biçimde görmek mümkün olabiliyor. Elbette denemeler yaparak size ve cihaza uygun fontu bulmak size kalıyor. Değişim yapmak için tema motorunun buna destek vermesi gerekiyor. Google Play mağaza ortamında font değişimi için uygulamalar da var.

Eğer cihazda böyle bir tema yoksa root almanız şart. Ardından iFont uygulamasını kurarak düzenleme yapabilirsiniz. Samsung ve Huawei kullanıcılarının başka yöntemler kullanması gerekiyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.