Kategoriler
Rehberler

Android: iPhone X Tarzı Home Butonu

2017 yılı çerçevesiz ekranlı akıllı telefonların senesi oldu. Son aşamada öldürücü darbeyi vuransa fiyat rekoru kıran Apple iPhone X oldu. İlgi çekici biçimde iPhone ile Home butonuna veda edildi ve el kısayolları geldi. Bu değişimden sonra hem alt, hem üst kısımda farklı bir görünüm beliriyor.

Android: iPhone X Tarzı Home Butonu

Android cihaz sahibi olanlar farklı uygulamalar kurarak görünümü özelleştirebiliyor. Böylece iPhone X gibi bir alt kısım tasarımına ulaşmak mümkün. Yapmanız gereken X Home Bar adlı uygulamayı kurmak:

[appbox googleplay id=com.lagache.sylvain.xhomebar]

Ücretsiz uygulamayı kurup çalıştırınca alt kısma Home çubuğu eklenecek. Ayarlara girerek yukarı, sola ve sağa çekme sonrasında gerçekleşecek kısayolları seçebilirsiniz. Diğer ayarlarda bu çubuğun görünümünü, gölgesini, genişlik, uzunluk ve aralığını seçme imkanı tanıyor.

Titreşim ve süresi, tam ekran modunda gizlenmesi, klavye arkasında kalması gibi ek seçenekleri bile var. Bazı kısayolların gerçekleşebilmesi için Android sistem kullanıcılarının izinler vermesi gerekiyor.

Çubuğun rengi de istenen biçimde seçilebiliyor. X Home Bar faydalı ve iş kolaylaştıran bir uygulama ama iPhone X tarzı görünümü elde etmek için tek başına yeterli değil. Sadece alt kısmı değiştiriyor ve klasik Home/Geri/Menü butonlarının kaldırılmasına olanak veriyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.