Kategoriler
Rehberler

LG K10’a Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

LG K10’a Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Güney Kore merkezli teknoloji firması LG’nin uygun fiyatlı akıllı telefon çözümlerinden K10’a sahipseniz (K420DS/N, m216) bu cihazın artık güncelleme almadığını biliyorsunuzdur. Ancak bu durum akıllı telefonunuzda yeni Android versiyonlarını kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Cihazınızda TWRP recovery yüklüyse ve root erişimini sağladıysanız Lineage OS 15 custom ROM çözümünü flash’layarak Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

Paylaşacağımız ROM resmi Lineage OS ekibi tarafından değil de üçüncü parti geliştiriciler tarafından hazırlanmış ve günlük kullanım için stabil olduğu belirtiliyor. Yine de geliştirilme aşamasının devam ettiği ve çeşitli sıkıntılar yaşanabileceği unutulmamalı.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı yeterince şarj ettiğinizden emin olun.

LG K10’a Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da fotoğraflarda tarihi ve konumu değiştirme

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

LG K10’u USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'dan Mac ve PC'ye nasıl kopyala yapıştır yapılır?