Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Datally İle Veri Tüketimini Düşürün

Sınırsız mobil veri paketiniz olmadığı sürece veri kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin uygulama güncellemelerini Wi-Fi bağlantısı olan yerlerde yapmak isteyeceksiniz. Bu amaca hizmet verecek biçimde uygulamalarda veri koruma modu olabiliyor. Örneğin internet tarayıcılarda mevcut.

Google Datally uygulamasının macerası kısa sürdü

Android: Google Datally İle Veri Tüketimini Düşürün

Çok sayıda başarılı uygulamaya imza atan Google son olarak Datally adlı özel bir veri koruma uygulamasına imza attı. Kullanıcı dostu bu uygulama sayesinde veri kullanımını kontrol edebilir ve sınırlı kotayı zorlamaktan kurtulabilirsiniz.

Elbette ücretsiz olarak indirebilir ve kurabilirsiniz. Kurup başlatınca gelen kullanıcı sözleşmesini kabul edin. Ardından telefondaki çeşitli özelliklere ait izinleri vermeniz gerekiyor ki veri kullanımını kontrol edebilsin. Siz onay verince uygulamanın ana ekranı gelecek.

Bu ekranda aynı gün içinde ne kadar veri kullandığınız ve en çok tüketim yapan uygulamalar sıralanıyor. Böylece sabıkalılar ve kullandıkları MB’lar görülebiliyor. İstediklerinizin sağında yer alan kilide tıklayıp kullanımı engelleyebilirsiniz. Bu bir nevi VPN gibi işliyor ve veri akışını kontrol ediyor.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Günlük dışında haftalık, aylık vb kullanım raporları da alınabiliyor. Wi-Fi bulma özelliğiyse en yakın vericileri bularak veri kullanımına alternatif çözüm sağlıyor. Ancak unutmayın ki şifresiz ağ bulmak zor olabilir. Bulsanız bile halka açık ağlarda veri indirirken dikkatli olmalısınız. Aslında Android içinde bu ayarlar ve bilgiler var ama uygulama sayesinde anlamak ve erişmek kolaylaşıyor denebilir.