Kategoriler
Haberler

Google Project Tango İptal Ediliyor

Teknoloji dünyasında ilerleme neredeyse hiçbir zaman düz ve pürüzsüz olmaz. Pratikte bunu Google’dan daha iyi anlayan yalnızca çok az şirket var. İlgi çekici bir AR platformu olarak karşımıza çıkan Project Tango görünüşe göre ıskartaya çıkartılan fikir yığınları arasına katılıyor. O kadar hızlı ki, Mart 2018’de ortadan kalkmış olacak.

Bu AR meraklıları için olduğu kadar Lenovo Phab2 Pro ve Asus Zenfone AR cihazlarına erken sahip olanlar için de üzücü bir haber. Project Ara gibi çevre dostu birçok diğer fikrin aksine, Tango hiç değilse yerini bir başkasına bırakıyor, Google’ın kendi ARcore’una. Mekansal haritalama yetenekleri konusunda kardeşi kadar kusursuz olmasa da, online dev bu yaklaşımda ağır bir şekilde donanıma bağlı olan Tango’ya kıyasla doğal olarak daha fazla potansiyel görmekte. Artı, endüstri toplu bir şekilde Apple’ın ARkit’i gibi tek başına iOS’i en büyük AR platformuna çeviren benzer bir yazılım çözümüne doğru ilerliyor gibi görünüyor.

Tıpkı yeni teknolojinin eski Apple donanımlarına uyduğu gibi, Google, ARcore’un pahalı donanım yatırımları olmadan yeterince güvenilir şekilde çalışabileceğini hali hazırda kanıtlamakta. Bu tüm ilginç ve fütüristik teknoloji konseptleri için yolun sonunu ya da devamını getiren bir etken.

Google Project Tango

Orijinal Google Pixel cihazlarından ya da ikinci jenerasyon modellerinden birine sahip olanlar, Android 8.1 ile kamera uygulamasında arttırılmış gerçeklik (augmented reality) yapışkanlarını kullanabiliyor. Bunları vizör içindeki üç boyutlu uzayda serbestçe yerleştirmek şimdiden şaşırtıcı biçimde iyi çalışmakta. Birazcık şansla, yakında Android dünyasına tümüyle yayılan, yalnızca bir uygulama değil işletim sistemi genişliğinde çalışmalar görebiliriz.

Google’ın şu anki AR yol haritası daha iyi bir topluluk yararına odaklanmış gibi. Yan not olarak, eğer bu yeni gelişme Asus Zenfone AR fiyatını aşağı çekerse, yakında dünya çapında daha uygun fiyatlar göreceğiz.