Kategoriler
Konular

iPhone’da Olup Android’de Olmayanlar

Mobil arenada yoluna devam eden iki ana seçenek olan Android ile iOS arasındaki farklar son yıllarda kapandı. Bazı özellikler diğerlerine transfer edildi ve eksikler giderildi. Apple imzalı iOS ve Google imzalı Android’in bazı üstünlükleri olmaya devam ediyor. Şimdi iOS’ın avantajlarına bakalım.

iPhone’da Olup Android’de Olmayanlar

Şimdi Android ile standart olmayan ama iOS ile kullanılabilen bazı artıları sıralıyoruz:

Üste Çıkış

iPhone sahipleri 2007 yılından beri sayfa içinde kolayca üste çıkmak için üstteki durum çubuğuna tek tıklama yapabiliyor. Her ne kadar bazı sitelerde üste çıkış imkanı veren yüzen kısayollar olsa da bu bir avantaj ve Safari ile kullanmak kolay.

Sallayarak Geri Al

iOS 3 ile tanıtılan bir özellik ve iPod’daki sallayarak rastgele şarkı dinleme özelliğini devam ettiriyor. Elbette kimileri sevmiyor çünkü kazayla yazılanı geri alma gibi sıkıntılar çıkabiliyor. Ayarlardan kapatmak mümkün.

3D Touch

iPhone 6s ve üstü modellerde (SE dışında) ekrandaki özel alıcı sayesinde parmağı daha sert basarak özel 3D Touch menüsü açılabiliyor ve kısayollara erişilebiliyor. Alıştıktan sonra hız kazandırıyor.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Diğer Cihazdan Devam

Apple ekosisteminde cihaz sahipseniz iPhone yanında iPad ve Mac dışında Apple Watch ile de kaldığınız yerden devam edebilir ve hatta telefon görüşmelerini bile diğer cihaza aktarabilirsiniz.

Ses Kontrolü ve Limiti

Bu özellik sayesinde müzik dinlerken şarkıdan şarkıya aniden ses seviyesi inip çıkmaz ve aynı desibele sabitlenir. Ses limiti ise kulakların istenmeden zarar görmesine izin vermez ve belirli değeri aşmaz.

Merkezi Medya Kontrolü

Alttan yukarı çekin ve kontrol merkezini açarak istediğiniz anda medya çaları durdurun ya da ses seviyesini değiştirin.

Özelleştirilebilir Paylaşma Menüsü

Bir içerik paylaşırken gelen paylaşma menüsü içindeki başlıklar değiştirilebilir ve böylece istenen ve sık kullanılanı bulmak kolaylaşır.

Evrensel Pano

Son olarak evrensel pano sayesinde bir Apple cihazda kopyalanan içerik diğerinde yapıştırılabilir ve zamandan kazanılabilir. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.