Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S5’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Samsung Galaxy S5’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un birkaç yıl önceki amiral gemisi akıllı telefon modellerinden olan Galaxy S5 artık yazılım güncellemesi almıyor fakat geliştiricilerin hazırladığı custom ROM çözümleri ile akıllı telefonda güncel Android versiyonlarını kullanmak mümkün. Tabii bunun için cihaza TWRP recovery kurulması ve root atılmış olması gerekmekte.

Cihazınızda TWRP recovery yüklüyse ve root erişimini sağladıysanız Lineage OS 15 custom ROM çözümünü flash’layarak Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı yeterince şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy S5’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.


Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy S5’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu