Kategoriler
Rehberler

Sony Xperia M2’ye Android 7.1.2 Nougat Yüklemek (Custom ROM)

Sony Xperia M2’ye Android 7.1.2 Nougat yüklemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Sony’nin artık güncelliğini kaybetmiş olan akıllı telefon modellerinden Xperia M2 için resmi yazılım güncellemesi desteği son bulmuş olsa da hazırlanan custom ROM’lar ile cihazda Android’in daha güncel versiyonlarını çalıştırmak mümkün hale geliyor. Bootloader kilidi kaldırılmış, TWRP recovery yüklenmiş ve root erişimi sağlanmış Xperia M2 akıllı telefonda Resurrection Remix adlı custom ROM çözümü ile Android 7.1.2 Nougat işletim sistemi versiyonuna geçmek mümkün.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı yeterince şarj ettiğinizden emin olun.

Sony Xperia M2’ye Android 7.1.2 Nougat Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Resurrection Remix paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Resurrection Remix, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Xperia M2 akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Resurrection Remix paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 7.1.2 Nougat işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.