Kategoriler
Rehberler

Android: Akıllı Kilitle Ekran Kilidini Otomatik Açmak

Akıllı telefonlar mobil cihazlar olduğundan ve sürekli yanımızda taşındığından ekran kilidi önem teşkil ediyor. Aksi durumda çalınma ya da kayıp durumunda başımız yanabilir ve verilerimiz ele geçirilebilir. Başkalarına karşı koruma sistemi artık akıllandı ve başka seçenekler de içeriyor.

Android: Akıllı Kilitle Ekran Kilidini Otomatik Açmak

Örnek vermek gerekirse akıllı saat ya da bileklik kullanıyorsanız Bluetooth üzerinden bağlandığı için yakın mesafede olduğu sürece size güvenerek ekran kilidini açabilir. Sadece siz uzaklaşınca kilit devreye girebilir. Akıllı kilit sisteminde daha fazla seçenekler de var. Cihaz alıcılarıyla cepte olduğunu anlayabilir ya da konuma ve yüz ile sese bakarak da kilidi devre dışı bırakabilir.

Bunu devreye sokmak istiyorsanız çok eski olmayan bir Android sürümü şart. Her cihaz farklı olduğundan modele göre üretici tarafından kapatılmış olabilir. Aksi takdirde Android ayarları içinde ekran kilidini eklediğiniz alt menüde akıllı kilit seçeneğini bulacaksınız. Parolanızı girip ayarlarını değiştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Vücut algılama, güvenilir yüz, güvenilir ses, güvenilir cihaz gibi seçenekler içinden istediklerinizi ayrı ayrı aktifleştirebilirsiniz. Bunlardan gereksiz olanları boşuna aktifleştirmeyin ki güvenlik seviyesi düşmesin.

Seçtiğiniz alt seçeneğe bağlı olarak ayrı tür ayarları yapmanız ve sihirbaz tamamlamanız gerekecek. Yeri geldiğinde güvenilir kaynaklara yenilerini eklemeniz ve izinler vermeniz istenecek. Güvenilir mekan eklediğinizde adres girebilirsiniz ama kapalı yerlerde konum bilgisi çok hassas olarak bulunamayabilir. En iyi sonuç için denemeler yapmak size kalıyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.