Kategoriler
Rehberler

Android: Netlik Kaybetmeden Görsel Boyutunu Azaltmak

Çekilen fotoğrafların boyutu arttı ve daha fazla yer kaplar hale geldiler. Amacınız cihazda azalan boş depolama alanını iyi biçimde değerlendirmekse o zaman fotoğrafları sıkıştırarak daha az yer kaplamalarını sağlayabilirsiniz. Buna çare olan belirli uygulamalar var. Hem de kalite kaybı belirsiz.

Android: Netlik Kaybetmeden Görsel Boyutunu Azaltmak

Android dünyasında her amaca yönelik en az bir uygulama bulunabiliyor. Görselleri, görüntü kalitesinden ödün vermeden sıkıştırma iddiası olan uygulamalar var. Bunlardan biri olan Photo Compress öne çıkıyor:

[appbox googleplay id=com.saawanapps.photocompress]

Ücretsiz ve reklamsız uygulamayı indirin ve kurun. Ardından başlatınca galeriden görsel seçme, yeni fotoğraf çekme ya da çoklu görsel sıkıştırma gibi seçenekler göreceksiniz. Tasarım açısından başarılı bir uygulama olduğu söylenemez.

Elbette bizim seçmek istediğimiz en alttaki toplu görsel sıkıştırma. Böylece galerideki tüm görselleri bir kerede işlemden geçirebiliriz. Bir sonraki ekranda sıkıştırma derecesini seçin. Ne kadar yüksek olursa dosya boyutu azalır ama görselde detaylar kısmen kaybolabilir.

Bu adımda sadece sıkıştırma değil, isterseniz yeniden boyutlandırma ya da kırpma gibi işlemler yaparak da boyutu düşürebilirsiniz. Ardından işlem başlayacak ve seçili olan görsel sayısına göre beklemeniz gerekecek. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.