Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S6’ya Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Samsung Galaxy S6’ya Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un iki yıl önceki amiral gemisi akıllı telefon modellerinden olan Galaxy S6 hala güçlü bir cihaz. Bu akıllı telefonun -en azından yakın zamanda- Oreo güncellemesini almayacağı biliniyor fakat geliştiriciler tarafından hazırlanan custom ROM’larla bu akıllı telefonda Android Oreo işletim sistemi versiyonunu çalıştırmak mümkün. Tabii bunun için cihaza TWRP recovery kurulması ve root atılmış olması gerekiyor

Cihazınızda TWRP recovery yüklüyse ve root erişimini sağladıysanız AOSP custom ROM çözümünü flash’layarak Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı yeterince şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy S6’ya Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.


Öncelikle buradan AOSP ROM paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. AOSP ROM, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemeniz lazım.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy S6’yı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve AOSP paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.