Kategoriler
Rehberler

Sosyal Ağlarda İki Aşamalı Doğrulama Kullanmak

Günümüzde internet ortamındaki servislerin sık sık hack edildiğini ve parolaların çalındığını biliyoruz. Bu olmasa bile biri hesabınızı ele geçirmek için virüs kullanabilir ya da basit biçimde parolanızı tahmin edebilir. İki aşamalı doğrulama sayesinde telefonunuzdan bir kod girmeniz de şart.

Sosyal Ağlarda İki Aşamalı Doğrulama Kullanmak

Önceleri sadece e-posta adresine gelen kurtarma kodları girilerek de hesap çalınabiliyordu ama çoğu kullanıcı aynı parolayı her sitede kullanınca durum kötüleşti. Eğer cep telefonu numaranızı girip gelen bir SMS ile doğrularsanız online hesaplarınız çok daha güvenli hale gelebilir. Biri telefonunuzu ele geçirmedikçe ikinci kodu göremeyeceği için oturum açamaz.

Bu bir SMS ya da mobil uygulamada gelen değişken kod olabilir. Destek veren çok sayıda uygulama var:

  • Google servisleri
  • Microsoft servisleri
  • Apple servisleri
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Snapchat

bu liste epey uzuyor ve diğer siteler de destek veriyor. Amacınız sosyal ağ hesaplarınıza iki aşamalı doğrulama eklemekse ayarlara girmeniz yeterli. Zaten büyük olasılıkla telefon numaranız kayıtlı olacak. Sadece doğrulama yapmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?

Twitter uygulamasında profil sembolüne tıklayıp ayarlara girin ve oturum doğrulama kısmında onay verip telefon numaranızı kontrol edin.

Facebook mobil uygulamasında da kullanıcı sekmesinde ayarlara girin ve güvenlik kısmındaki 2FA olarak geçen iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirin. Bazı uygulamalar SMS gönderirken bazıları Authy ile kod üretmenize izin veriyor ve zamandan kazandırıyor. Bunu kurmak isterseniz ücretsiz:

Twilio Authy Authenticator
Twilio Authy Authenticator
Developer: Authy
Price: Free

Authy hesabınızı doğruladıktan sonra bilgilerinizi tam olarak girin ve sonrasında bir iki aşamalı doğrulama eklemek için ilgili sitede ayar yaparken gösterilen barkodu Authy ile okutun ve verdiği kodu adı geçen siteye girin. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.